Porady

5 sygnałów, po których poznasz kiepskiego pracownika już na rozmowie o pracę

4 min czytania

W drzwiach Twojej firmy staje kolejny kandydat. Obiecujące CV, dobrze wykonane zadanie rekrutacyjne, miła aparycja… wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze. Czy rozmowa kwalifikacyjna może to wrażenie zepsuć? Czy są sygnały, które jasno dadzą Ci do zrozumienia, że dany kandydat może okazać się kiepskim pracownikiem? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:

  • Co w zachowaniu kandydata powinno zwrócić Twoją uwagę?
  • Jakie słowa powinny wzbudzić Twoją czujność?

Elementy zachowania i sposobu bycia, które nie zapowiadają dobrego pracownika

Przeprowadzając rozmowę rekrutacyjną, powinieneś spojrzeć na kandydata z szerszej perspektywy. Zwracaj uwagę nie tylko na to, co mówi i w jaki sposób to mówi, ale również na jego zachowanie i gesty. Jest kilka sygnałów, po których możesz poznać, że kandydatowi nie do końca zależy na pracy w Twojej firmie, a na rozmowę z Tobą przyszedł, bo po prostu szuka pracy.

1. Bardzo ogólne, uniwersalne CV

Zwykle, gdy zależy nam na konkretnym stanowisku, dbamy o to, aby nasze CV wyróżniało się na tle innych. Jeśli CV Twojego kandydata wygląda jak masowo rozsyłane do przypadkowych pracodawców, możesz z dużą dozą pewności stwierdzić, że nie jesteś pierwszym wyborem kandydata.

2. Zbyt duży „luz”

Zdarza się, że swoboda towarzyska to oznaka pewności siebie i otwarcia na innych. Jednak podczas rozmowy o pracę takie zachowanie powinno zostać odebrane jako nieprofesjonalne i nietaktowne.

3. Gadulstwo, przejmowanie rozmowy

Milczący kandydat to nic przyjemnego, co jednak, gdy kandydat nie przestaje mówić? Słowotok może być oznaką stresu, jednak dobry kandydat na pracownika powinien konkretnie odpowiadać na zadane pytania.

4. Brak czasu

Jeśli kandydat ma inne zobowiązania, które praktycznie uniemożliwiają Ci umówienie się na rozmowę kwalifikacyjną, pora odpuścić sobie tę rekrutację. Warto również zwrócić uwagę na czas, w którym kandydat odpowiada na zaproszenie na rozmowę. Zbyt długi czas może świadczyć, że kandydat nie jest do końca zainteresowany pracą w Twojej firmie.

5. Brak przygotowania

Szukając odpowiedniego kandydata do swojej firmy, oczekujesz solidnego przygotowania. Pytania, dlaczego wybrał właśnie Twoją firmę, nie są już dla nikogo zaskoczeniem, dlatego osobę, która przychodzi na rozmowę zupełnie nieprzygotowana, możesz uznać za nieprofesjonalną i mało sumienną.

Co w wypowiedziach i słownej autoprezentacji powinno wzbudzić Twoją czujność?

Choć nie muszą jednoznacznie oznaczać kiepskiego pracownika, to jeśli kandydat wykazuje którąś z poniższych cech, to jest to sygnał dla Ciebie, że przed podjęciem decyzji o jego zatrudnieniu, powinieneś go lepiej poznać.

Cele, które nijak mają się do kariery na danym stanowisku

Jeśli kandydat podczas rozmowy opowiada o celach, których osiągnięcie jest zupełnie nierealne w Twojej firmie,  to jest to dla Ciebie sygnał, że jest to nieodpowiedni kandydat na dane stanowisko. Często aspiracje kandydata możesz wyczuć już przeglądając jego CV.

Pytania dotyczące wynagrodzenia

Przyjęło się, że to osoba przeprowadzająca rekrutację lub potencjalny pracodawca powinien jako pierwszy rozpocząć temat wynagrodzenia oraz dodatkowych benefitów. Kandydat, dla którego płaca jest kwestią najistotniejszą, najprawdopodobniej nie będzie Twoim najszczęśliwszym wyborem.

Negatywne komentarze na temat poprzednich pracodawców

Niestety, zdradzanie firmowych tajemnic i obmawianie poprzednich pracodawców to wciąż powszechne zachowanie spotykane na rozmowach rekrutacyjnych. Pracownik nie powinien źle wypowiadać się na temat poprzedniego pracodawcy starając się zdobyć nową pracę. Jeśli to robi, miej na uwadze, że w przyszłości może w taki sposób wypowiedzieć się również o Tobie.

Nieuargumentowana częsta zmiana pracy

CV kandydata zajmuje kilka stron, a kolejnych stanowisk jest trzy razy tyle, co w Twoim CV? Zastanów się, co może być tego powodem. Warto podczas rozmowy przekonać się, jak wygląda stosunek kandydata do zobowiązań i jakie ma podejście do rozwoju w jednej firmie przez co najmniej kilka lat.

Podsumowanie

Ocena zachowania kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej może pomóc przewidzieć, jak efektywnie i sumiennie potencjalny pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki. Istnieje szereg gestów i zachowań, które zdecydowanie powinny wzbudzić Twoją czujność, wskazują bowiem cechy złego pracownika. Nie wszystkie „czerwone flagi” są jednak dyskwalifikujące, dlatego warto nad każdym przypadkiem za-stanowić się indywidualnie.

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Pracownicy z Ukrainy – rozwiązanie problemu braków kadrowych?

5 min czytania

Jak szukać pracowników fizycznych?

4 min czytania

Jak znaleźć pracownika? Co warto wiedzieć?

6 min czytania
[^[email protected]]
[^[email protected]]
[^[email protected]]
[^[email protected]]