Porady prawne

Bon zasiedleniowy – co powinien wiedzieć pracodawca?

5 min czytania

W czasach, w których o wykwalifikowanego pracownika niełatwo, wielu pracodawców decyduje się na poszukiwanie kadry poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy. Aby ułatwić kandydatom przeprowadzkę, warto poinformować ich o możliwości skorzystania z bonu zasiedleniowego. Komu on przysługuje, ile wynosi i co trzeba zrobić, by go otrzymać?

21.03.2023

Spis treści:

 1. Co to jest bon zasiedleniowy?
 2. Kto może otrzymać bon zasiedleniowy?
 3. Ile wynosi bon zasiedleniowy?
 4. Jakie obowiązki ma pracownik, który otrzymał bon zasiedleniowy?
 5. Jak pozyskać pracowników z różnych regionów Polski?
 6. Podsumowanie

Streszczenie:

Bon zasiedleniowy to jednorazowe wsparcie dla bezrobotnego poniżej 30. roku życia, który chce podjąć zatrudnienie w innej miejscowości. Żeby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek do starosty i spełnić szereg warunków. W 2023 r. jego wartość wynosi maksymalnie 13 870,00 zł. Pracodawca, pragnący wesprzeć swoich zatrudnionych w przeprowadzce może też samodzielnie zaoferować pakiet relokacyjny.

Co to jest bon zasiedleniowy?

Bon zasiedleniowy ma na celu pomoc osobom wchodzącym lub powracającym na rynek pracy. W tym celu bezrobotny może wnioskować o jednorazowe wsparcie finansowe. Przysługuje ono:

 • osobom, które nie ukończyły 30 lat,
 • zarejestrowanym jako bezrobotni,
 • osobom, podejmującym pracę poza miejscem dotychczasowego zatrudnienia.

Szukasz pracowników? Sprawdź ofertę Pracuj.pl i dodaj ogłoszenie o pracę już dziś!

Kto może otrzymać bon zasiedleniowy?

Aby otrzymać bon zasiedleniowy, trzeba spełnić następujące warunki:

 1. wynagrodzenie osiągane z nowo podjętej aktywności zarobkowej wynosi co najmniej tyle, ile miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę brutto (od 1 stycznia 2023 r. – 3 490 zł brutto, a od 1 lipca 3 600 zł),
 2. odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której podjęto pracę, wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie 3 godziny dziennie,
 3. osoba ta będzie pozostawała w zatrudnieniu przez co najmniej 6 miesięcy.

Ile wynosi bon zasiedleniowy?

​​W ramach bonu na zasiedlenie można otrzymać maksymalnie 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia 2023 r. jest to kwota 13 870,00 zł.

Jakie obowiązki ma pracownik, który otrzymał bon zasiedleniowy?

Osoba, która otrzymała bon zasiedleniowy, ma obowiązek:

 • dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument, potwierdzający podjęcie zatrudnienia w terminie do 30 dni od otrzymania pieniędzy (umowę o pracę),
 • złożyć oświadczenie o przeprowadzce do innej miejscowości,
 • jeśli osoba taka zmieni pracę, musi w ciągu 7 dni od utraty zatrudnienia przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o podjęciu go w innym miejscu,
 • udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu przez okres 6 miesięcy – takie potwierdzenie składa się do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie.

Jak pozyskać pracowników z różnych regionów Polski?

Oprócz bonu zasiedleniowego są także inne sposoby, by nakłonić kandydata do przeprowadzki. Jeśli firma ma taką możliwość, może z własnej inicjatywy zaoferować dodatek relokacyjny. Taki benefit na pewno przyciągnie uwagę aplikujących spoza Twojej miejscowości.

Aby zachęcić interesującego Cię kandydata do zmiany adresu, przygotuj pakiet relokacyjny. W jego składzie często znajduje się:

 • pomoc w znalezieniu mieszkania,
 • częściowe pokrycie czynszu, np. przez pierwsze trzy miesiące,
 • wsparcie dla rodziny pracownika, np. firmowe przedszkole dla dzieci kandydata.

Podsumowanie

Bon zasiedleniowy pomaga w opłaceniu kosztów wynajęcia mieszkania i przeprowadzki do innego miasta w celu podjęcia tam zatrudnienia. Przysługuje on bezrobotnym poniżej 30. roku życia, którzy złożą stosowny wniosek do starosty. W 2023 r. otrzymać można 13 870,00 zł. Dodatkowo pracodawca, który szuka pracowników poza swoją miejscowością, może zaoferować pakiet relokacyjny, ułatwiający zmianę miejsca zamieszkania.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z radcą prawnym z Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.
Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawna


Treść artykułu została zamieszczona jedynie w celach informacyjnych i nie stanowi ani nie może zastąpić profesjonalnej porady prawnej. Wszystkie artykuły są aktualne jedynie w dniu ich opracowania. Należy zauważyć, że tego typu informacje szybko mogą stać się nieaktualne. Nie należy podejmować jakichkolwiek działań na podstawie informacji umieszczonych na niniejszej stronie bez uprzedniego zasięgnięcia porady prawnej.50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Jak zmieni się płaca minimalna w 2024 roku?

7 min czytania

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – zmiany w 2023 roku

8 min czytania

Dyrektywa work-life balance w Polsce - jak przestrzegać podstawowych zasad?

9 min czytania