Wyniki badania

Co robią pracownicy, gdy szef jest na urlopie? Wyniki badania Pracuj.pl

4 min czytania

Lato to czas urlopów – odpoczywają i pracownicy i szefowie. Dla właścicieli firm to moment, w którym odczuwają lekki niepokój. Pojawiają się pytania, czy zatrudnione przez nich osoby na pewno będą starannie wykonywać swoje obowiązki, gdy szef uda się na urlop? A może będzie jak w przysłowiu: gdy kota nie ma, to myszy harcują?

05.07.2021

Zapytaliśmy 544 pracowników z małych i dużych firm, jak pracują, gdy ich szef na urlopie przebywa. Czy rzeczywiście – zgodnie ze stereotypami – panuje wtedy w firmie rozprężenie, które może przyczynić się do nieodpowiedniego wykonywania obowiązków?

Wszystkich szefów oraz przedsiębiorców pragniemy uspokoić. Wyniki naszej ankiety pokazują, że ponad 85% zapytanych przez nas pracowników pracuje tak samo, jak wtedy, gdy szef jest na miejscu w biurze. Jedynie 3,5% uczestników badania wskazało, że urlop szefa zawsze wpływa na ich pracę.

Jedynie 3,5% uczestników badania wskazało, że urlop szefa zawsze wpływa na ich pracę.

Warto jednak zwrócić uwagę na niewielką różnicę w odpowiedziach pracowników małych a dużych firm. Okazuje się, że w małych firmach urlop szefa częściej miewa wpływ na pracowników. Wynika to przede wszystkich z rozbudowanej kadry menadżerskiej w dużych firmach, która dba o płynność pracy w trakcie sezonu urlopowego.

Szef na urlopie – A jak z ilością wykonywanej pracy przez pracowników?

Ponad 23,5% pracowników odpowiedziało, że pracy jest więcej, gdy szef na urlopie jest! Tu znów widoczna jest różnica pomiędzy małymi a dużymi firmami:

  • jedynie 19% zatrudnionych w dużych firmach odczuwa nagromadzenie służbowych obowiązków,
  • podczas gdy w małych przedsiębiorcach na ten problem wskazało blisko 27% ankietowanych.

Tylko 8% wszystkich zapytanych pracowników uważa, że faktycznie podczas urlopu swojego przełożonego ma jej mniej. To dobry znak, który pokazuje, że pomimo okresu urlopowego firma jest w stanie funkcjonować na dużych obrotach!

szef na urlopie - mam mniej pracy
Mitem jest również uczucie ulgi związane z nieobecnością szefa

Uczucie ulgi podczas urlopu szefa w pracy wskazał jedynie co piąty ankietowany. Po raz kolejny wielkość firmy ma duże znacznie – 27% pracowników małych przedsiębiorstw odczuwa ulgę podczas urlopu przełożonego, tymczasem w miejscach, gdzie pracuje ponad 250 osób, dotyczy ona jedynie 16% pracowników.

Coraz mniej pracowników czuje się kontrolowanych – na taki problem wskazało jedynie 3,8% przebadanych pracowników, odpowiadając, że często lub zawsze czują ulgę, gdy szefa nie ma. Choć uczucie kontroli ze strony szefa podczas jego wakacji jest rzadkim zjawiskiem, częściej zdarza się w małych firmach (1-50 pracowników).

Szef na urlopie – Jak pracownicy wykorzystują okres nieobecności szefa?

Szef na urlopie to dla części pracowników czas lekkiego rozprężenia, co potwierdza ponad 23% ankietowanych. Poświęcają wtedy więcej niż zazwyczaj czasu na relacje z innymi pracownikami – dotyczy to 30% osób zatrudnionych w małych firmach i 21% w dużych przedsiębiorstwach. Czy powinieneś uznać to za problem? Wręcz przeciwnie! Nawiązywanie relacji sprzyja tworzeniu przyjaznego miejsca pracy, dlatego warto pozwolić pracownikom na małe rozprężenie, szczególnie że wakacje są na to doskonałym czasem.

Przeczytaj także: Jak wygląda urlop szefa małej firmy? Wyniki badania Pracuj.pl

Życzymy udanych i spokojnych urlopów!

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Rozmowa roczna w pracy

6 min czytania

Szkolenie BHP wstępne i okresowe - czym się różnią?

5 min czytania

Jak przeprowadzić ocenę pracownika?

5 min czytania