Wskazówki

Kandydaci nie przychodzą na umówione spotkanie rekrutacyjne? Sprawdź, jak sobie z tym radzić

6 min czytania

Termin umówiony, wszystko ustalone. Zaplanowałeś sobie czas na rozmowę kwalifikacyjną, która… niestety nie doszła do skutku. Mało tego, kandydat nawet nie odezwał się i nie uprzedził, że rezygnuje ze spotkania. Jak radzić sobie z takimi sytuacjami? Jest na to kilka sposobów…

Zadbaj o kwestie organizacyjne

1. Podaj w ogłoszeniu lokalizację miejsca pracy

Jednym z powodów nieudanych spotkań kwalifikacyjnych jest „zbyt późne” poinformowanie kandydata o lokalizacji miejsca pracy. Pracodawcy często nie podają lokalizacji w treści ogłoszenia rekrutacyjnego, lecz dopiero w trakcie zapraszania na spotkanie rekrutacyjne. Informacja o adresie miejsca pracy ma bardzo duże znaczenie dla kandydatów. Pozwala na określenie, w jakiej odległości od ich miejsca zamieszkania znajduje się Twoja firma.

2. Na bieżąco zapraszaj kandydatów na rozmowę

Pamiętaj, że największe zainteresowanie ogłoszeniem występuje tuż po zaaplikowaniu na ofertę. Dlatego warto regularnie przeglądać napływające życiorysy i na bieżąco zapraszać kandydatów na rozmowę rekrutacyjną. Kandydat, który zaaplikował i spotyka się z długim milczeniem z Twojej strony, może stracić motywację i szukać zatrudnienia w innych firmach.

3. Udostępnij kandydatom kontakt do osoby prowadzącej rekrutację

Zadbaj, aby kontakt telefoniczny z osobą przeprowadzająca rekrutację był prosty i dostępny. Unikaj dzwonienia do kandydatów z numeru zastrzeżonego. Później, mimo najszczerszych chęci, nie będą w stanie poinformować Cię o niemożliwości przybycia na umówione spotkanie rekrutacyjne. Nie sprawdzi się także „ogólny” numer firmowy, który jest obsługiwany przez kilka różnych osób z Twojej firmy.

4. Zapewnij kandydatowi komplet informacji o spotkaniu

Aby uniknąć nieporozumień i mieć pewność, że kandydat jest dobrze poinformowany, podczas zapraszania kandydata na rozmowę kwalifikacyjną:

  • Poinformuj kandydata, gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie rekrutacyjne. Jeśli spotkanie odbędzie się w innym miejscu niż siedziba Twojej firmy, koniecznie zaznacz to w trakcie rozmowy.
  • Podpowiedz kandydatowi, jak „dostać się” do Twojej firmy. Od której strony budynku jest wejście do biura, na którym piętrze odbędzie się spotkanie, gdzie się zgłosić. Dzięki temu ułatwisz kandydatowi bycie punktualnym i unikniesz ryzyka, że zagubiony lub zawstydzony postanowi w ostatnim momencie zrezygnować z przybycia na spotkanie.
  • Podaj kontakt do osoby, która prowadzi rekrutację. Dzięki temu kandydat będzie mógł łatwo i szybko poinformować o ewentualnym spóźnieniu bądź nieobecności – niekoniecznie z powodu całkowitej rezygnacji z rekrutacji, ale np. z przyczyn losowych lub choroby.
  • Wyślij do kandydata podsumowanie rozmowy (mailem lub SMS-em). Podsumowanie powinno zawierać wszystkie powyżej wypunktowane informacje. Weź pod uwagę, że podczas rozmowy telefonicznej Twój rozmówca mógł nie mieć możliwości zrobienia notatek.
Na dzień przed umówioną rozmową rekrutacyjną wyślij do kandydata SMS lub e-maila z prośbą o potwierdzenie spotkania.

5. Spersonalizuj wiadomość e-mail

Zainwestuj swój czas w przygotowanie spersonalizowanej wiadomości i pokazanie kandydatowi, że nie jest jednym z wielu.

Wysyłając e-maile do kandydatów, z którymi chcesz się spotkać, pokaż, że traktujesz ich indywidualnie. Przygotowując e-mail – zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, pamiętaj, żeby podać informacje: kto będzie prowadzić rozmowę, ile osób ze strony pracodawcy będzie na rozmowie, a także, pod jakim adresem mailowym lub numerem telefonicznym można się wcześniej kontaktować

– mówi Karolina Bieńkowska, Specjalista ds. HR. Bez względu na to, kto wysyła wiadomość, czy rekruter, czy asystentka prezesa, warto zamieścić imienną stopkę pod treścią e-maila. W takiej wiadomości poproś też o potwierdzenie obecności na spotkaniu. Zaznacz, jaki czas rezerwujemy na rozmowę i jak długo będzie ona trwać. To działa mobilizująco na kandydatów i pokazuje im, że pracodawcy zależy, aby ta rozmowa się odbyła.

6. Zadbaj o relację z kandydatem

Tworzenie relacji z potencjalnymi pracownikami powinno rozpocząć się już na etapie rekrutacji, kiedy redagujesz treść ogłoszenia, kontaktujesz się w sprawie spotkań, prowadzisz rozmowy i podejmujesz dalsze decyzje.

Firmy raczej rzadko praktykują udzielania kandydatom informacji po zakończonej rozmowie, a jest to niestety duży błąd

– mówi Karolina Bieńkowska.

Jeśli nie zapraszają kogoś do kolejnego etapu, to nie informują go o tym. Taka osoba trwa więc w niepewności. Warto po spotkaniu zapewnić rozmówców, że w ciągu dwóch tygodni odezwiemy się i damy znać na temat wyniku rozmowy. Taka postawa na pewno wpłynie na pozytywny odbiór firmy oraz na ewentualne opinie, którymi dzielą się z innymi kandydaci.

Przejrzystość i konkrety służą obydwu stronom. Jeśli nie ustalisz z kandydatem terminu przekazania informacji, to ryzykujesz, że przyjmie on w tym czasie inną ofertę. Im dłużej będziesz zwlekać z podjęciem decyzji, tym większa szansa, że stracisz kontakt z potencjalnym pracownikiem i „przegrasz” walkę o pracownika z innym pracodawcom.

Podsumowując…

W obecnej sytuacji rynkowej  mamy do czynienia z rynkiem kandydata. Nie jest zaskakujące, że kandydaci aplikują na różne oferty pracy i często biorą udział w kilku rekrutacjach jednocześnie. To zrozumiałe i naturalne, że mogą zmieniać swoje plany i decyzje. Nie zwalnia ich to jednak z obowiązku poinformowania o wycofaniu się z udziału w rekrutacji. Duży wpływ na decyzję kandydata, czy przyjdzie na rozmowę, ma ogólny wizerunek pracodawcy, opinie obecnych i byłych pracowników oraz rekomendacje znajomych. Wiele zależy również od sposobu, w jaki się komunikujesz z osobami, które odpowiadają na Twoje ogłoszenie. Jeśli kandydaci czują się dobrze i profesjonalnie potraktowani, z należytym zainteresowaniem, to jest duża szansa, że odpowiedzą firmie tym samym.

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Jak weryfikować wymagane kwalifikacje i umiejętności kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

6 min czytania

Jak przekazać kandydatowi informację o odrzuceniu z rekrutacji?

7 min czytania

Co zaburza rzetelną ocenę kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej? Poznaj podstawowe błędy

7 min czytania