Docenianie pracowników – Bez kosztów

5 min czytania

Jak zadbać, aby pracownicy czuli się w pracy dobrze i lepiej pracowali? Nie zawsze odpowiedzią jest docenianie pracowników poprzez podwyżkę lub premię... Wiele zdziałają również dodatki, które nie kosztują nic albo naprawdę niewiele. Przykłady pozafinansowego doceniania pracowników znajdziesz poniżej.

Jako szef firmy lub przełożony zespołu zapewne zastanawiasz się, jak zmotywować pracowników do efektywnej pracy. Prawdopodobnie słyszałeś o benefitach pozapłacowych, takich jak opieka medyczna, karta sportowa czy dofinansowanie posiłków. Co, jeśli Twój budżet nie pozwala na dodatkowe inwestycje? Jak zadbać o pracowników w takiej sytuacji? Mamy na to sprawdzone sposoby.

Sposoby na docenianie pracowników

1. Zadbaj o dobre relacje z pracownikami

Z badań wynika, że dla większości pracowników jednym z najważniejszych aspektów pracy są relacje z przełożonym i współpracownikami oraz atmosfera w miejscu pracy. Nic dziwnego. To w pracy spędzamy większość naszego dnia i tam chcemy czuć się dobrze. Jak można zadbać o pozytywną atmosferę w pracy? Najprościej jak się da: codzienną życzliwością, przyjaznym nastawieniem i wzajemną pomocą.

Od czego zacząć? Docenianie pracowników zaczyna się od małych, ale ważnych rzeczy – na początek od przywitania!

 • Jeśli Twoja firma liczy kilkunastu pracowników, porozmawiaj chwilę z każdym z nich. Zwykłe: „Co słychać?”, „Jak się dziś czujesz?” od razu poprawią atmosferę. W ten sposób zbudujesz pozytywne relacje oraz wyślesz bardzo ważny sygnał: jesteś dla mnie ważna/-y, zauważam Cię i interesuję mnie, co u Ciebie.
 • Jeśli zatrudniasz dużo więcej osób i nie masz czasu, aby z każdym pracownikiem utrzymywać relacje, zachęcaj do takich zachować grono Twoich najbliższych pracowników.

Zachowanie szefa może być wzorem do naśladowania dla pracowników. Dlatego zastanów się, w jaki sposób rozmawiasz z pracownikami? Jak dobrze ich znasz? Czy chcecie spędzać ze sobą czas również po pracy?

2. Świętuj ważne chwile

Gdy firma odnosi jakiś sukces, doceń pracowników pozafinansowo. Np. zorganizuj spotkanie firmowe lub nieduży poczęstunek. Podczas takiego spotkania pracownicy będą mogli przez chwilę odpocząć od obowiązków oraz zintegrować się ze sobą. Takie wydarzenia zwiększają poczucie „bycia drużyną” i wzmacniają lojalność oraz motywację pracowników.

W niektórych firmach i zakładach pracy organizowane są także konkursy i rankingi pracowników, aby docenić pracowników za ponadprzeciętne rezultaty. Pracownik miesiąca, dyplom uznania, wspólne zebranie i pochwalenie zatrudnionego – to również sposoby na pozafinansowe docenienie pracownika.

Innym powodem do świętowania może być dostrzeganie ważnych wydarzeń w życiu pracowników np. imienin, urodzin, stażu pracy, awansów i szczególnych osiągnięć. Celebrowanie ważnych dla pracownika okazji pokazuje, że jest ważny dla firmy jako jednostka. Jeśli nie znasz ważnych faktów z życia prywatnego pracowników, możesz wykorzystać dzień pracownika jako pretekst do docenienia pracy Twojego zespołu.

3. Chwal

Dobra robota, dziękuję!”, „Fajnie, że się tym zająłeś!”, „Klientka była bardzo zadowolona. Chwaliła Cię!”. Na takie słowa czeka każdy niezależnie od stanowiska, branży czy stażu pracy. Lubimy być doceniani i dostrzegani.

Badanie HRM Institute „Siła doceniania” pokazało, że ponad 60% zatrudnionych oprócz docenienia finansowego chciałoby uzyskać także pochwałę. Co ciekawe, 39% badanych wskazało za ważne również docenianie pracowników podziękowanie ze strony szefa skierowane do całego zespołu.

Słowa mają wielką moc, a pracownicy czekają na informację dotyczącą ich pracy. Dzięki pochwałom wpływasz na przyszłe zachowania pracownika.

Zastanów się:

 • Co Twój pracownik ostatnio zrobił dobrze?
 • W czym jego praca się wyróżniała?
 • Czym pracownik pozytywnie Cię zaskoczył?

4 zasady udzielania pochwał:

 1. Podaj konkretne działanie lub zachowanie pracownika np. przygotowanie prezentacji, pomoc współpracownikom.
 2. Oceń zadanie/zachowanie, a nie pracownika np. „przygotowałeś ciekawą analizę” zamiast „jesteś pracowity”.
 3. Nie zwlekaj! Mów pracownikom na bieżąco, co Ci się podoba.
 4. Dopasuj miejsce przekazania pochwały do osobowości pracownika – w cztery oczy albo na forum zespołu/firmy.

A jeżeli obecnie szukasz nowych członków rozwijającego się zespołu – sprawdź ofertę i dodaj ogłoszenie o pracę

Więcej pomysłów na bezkosztowe docenianie pracowników

Co jeszcze możesz zrobić, aby docenić pracowników? Poniżej kilka praktycznych przykładów:

 • Elastyczny czas pracy – pracownik może dopasować godziny pracy do swoich prywatnych zobowiązań np. odbierania dzieci ze szkoły
 • Możliwość pracy zdalnej np. z domu
 • Dodatkowy dzień wolny od pracy
 • Skrócony czas pracy poza sezonem albo w wybrane dni tygodnia (tzw. krótkie piątki)
 • Firmowa biblioteczka
 • Kącik zabaw dla dzieci (np. gdy trzeba je wcześniej odebrać z przedszkola lub szkoły)
 • Firmowe zajęcia sportowe (np. drużyna piłkarska, rowerzystów itp.)
 • Możliwość wykorzystania firmowych sprzętów „po godzinach” do celów prywatnych (np. samochodu, komputera czy telefonu)

Podsumowanie

Możesz docenić pracowników nie tylko poprzez awans, podwyżkę lub premię. Dla pracowników bardzo ważne są także docenienie przez szefa oraz atmosfera w miejscu pracy. Czasem wystarczy słowo pochwały lub gromkie „100 lat” zaśpiewane w firmowej kuchni, aby Twój pracownik poczuł się dowartościowany i równocześnie wiedział, co zrobił dobrze.

50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Nagroda jubileuszowa – kiedy pracodawca musi ją przyznać?

5 min czytania

Mikrozarządzanie, czyli ile kontroli rzeczywiście musisz mieć?

6 min czytania

Pracownicy 50+

7 min czytania