Dofinansowanie do okularów i soczewek kontaktowych

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej. W jej zakres wchodzą nie tylko lekarskie badania wstępne, okresowe czy kontrolne, lecz również dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych, a od listopada 2023 r. także do soczewek kontaktowych. Dowiedz się, kiedy pracodawca musi zapłacić za okulary pracownika i czy taki koszt można odpisać od podatku.
  • Praca przy ekranie niewątpliwie obciąża wzrok. Obowiązkiem firmy jest dofinansowanie pracownikom okularów korygujących lub szkieł kontaktowych.
  • Aby otrzymać taki zwrot, należy spełnić określone wymagania.
  • Zakup okularów lub soczewek może być dla firmy kosztem podatkowym - konieczne jest jednak przedłożenie zaświadczenia lekarskiego.
Streszczenie:
Pracownikowi może przysługiwać dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Warunkiem jest potwierdzona oświadczeniem lekarskim konieczność ich używania w pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Co więcej, pracownik powinien spędzać przed komputerem co najmniej cztery godzinny dziennie w ciągu jednego dnia pracy. Należy też posiadać fakturę za zakup szkieł. W wewnętrznym regulaminie w danym zakładzie pracy, pracodawca może uściślić, do jakiej kwoty pokryje koszt optyka, a także, w jakim terminie wypłaci pracownikowi należność. Przepisy nie precyzują, co ile lat pracownik może wnioskować o dofinansowanie okularów lub soczewek kontaktowych, dlatego tu również decydują wewnętrzne ustalenia w firmie lub zalecenie lekarskie odnośnie konkretnego członka zespołu. O refundację okularów nie mogą ubiegać się zatrudnieni, którzy mają podpisaną umowę zlecenie czy o dzieło.

Refundacja okularów przez pracodawcę - warunki

Dofinansowanie do okularów korekcyjnych przez zakład pracy przysługuje wyłącznie pracownikom pracującym na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Powinni oni korzystać z nich przez przynajmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, czyli cztery godziny.  

Z tego powodu w skierowaniu do okulisty powinna być zawarta informacja, że pracownik spędza przed komputerem co najmniej 4 godziny dziennie. Taki dopisek pozwoli lekarzowi zdecydować, czy używanie okularów korekcyjnych jest konieczne.

Dofinansowanie do soczewek kontaktowych 2023 r. - ważne zmiany!

W poprzednich latach przepisy wskazywały wyłącznie na możliwość refundacji okularów dla pracowników. Jednak nowelizacja rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, która weszła w życie 17 listopada 2023 r., wprowadziła w przepisach istotne zmiany.

Obecnie przysługuje również dofinansowanie do szkieł kontaktowych korygujących wzrok. Przy czym refundacja soczewek kontaktowych przysługuje po spełnieniu tych samych warunków, które obowiązują dla dofinansowania okularów.

Dofinansowanie do okularów - podstawa prawna

Obowiązek zapewnienia refundacji okularów lub dofinansowania soczewek kontaktowych wiąże się z przepisami dotyczącymi higieny pracy.

O konieczności dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników środowiska pracy, mówi Kodeks pracy. Dofinansowanie do okularów reguluje także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku.

Podstawą do dofinansowania soczewek kontaktowych lub okularów nie jest umowa zlecenie ani umowa o dzieło.

Obowiązujące przed nowelizacją przepisy pochodziły z lat dziewięćdziesiątych, a zatem wspominały wyłącznie o ekranach komputerów stacjonarnych. W środowisku prawnym od dawna uznawało się jednak, że dofinansowanie do okularów w pracy przysługuje również tym, którzy pracują przed laptopem, tabletem czy smartfonem. Nowe przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe biorą pod uwagę zdobycze nowych technologii. Obecnie nie można już podważyć zasadności przysługiwania refundacji okularów lub dofinansowania do soczewek kontaktowych od pracodawcy także pracownikom pracującym z mobilnymi urządzeniami ekranowymi.

Nie ma natomiast przepisów, które stwierdzałyby:

  • co ile przysługuje pracownikowi dofinansowanie do okularów lub soczewek,
  • ile wynosi dofinansowanie do soczewek kontaktowych lub okularów, 
  • w jakim terminie należy wypłacić pracownikowi zwrot za zakupione okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.   

Z tego powodu pracodawca może umieścić stosowne regulacje w wewnątrzzakładowym regulaminie. Z reguły badanie osób pracujących przy monitorach przeprowadza się co cztery lata, a zatem to wtedy pracownik może otrzymać nowe zaświadczenie o konieczności stosowania okularów korekcyjnych.

W dwóch przypadkach taki wydatek może być uzasadniony częściej. Są to:

  • decyzja lekarza medycyny pracy w sprawie danego pracownika o konieczności badań w pilniejszym terminie,
  • przekonanie pracownika, że praca przy komputerze nadwyrężyła jego wzrok, chociaż termin ważności poprzednich badań okresowych jeszcze nie upłynął.  

Z kolei w przypadku maksymalnej kwoty zwrotu kosztów, warto zaznaczyć, czy pracodawca refunduje same szkła, czy także oprawki. Można na przykład ustalić, że dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych wraz z oprawkami przysługuje pracownikowi jedynie przy pierwszej recepcie, a w przypadku pogorszenia z czasem wzroku pracodawca opłaca tylko nowe szkła.

Należy mieć na uwadze, że jeżeli kwota refundacji okularów lub dofinansowania do soczewek będzie zbyt niska i uniemożliwi pracownikowi zakup szkieł, może on podać pracodawcę do sądu. W takim przypadku zatrudniony ma prawo ubiegać się już nie tylko o dofinansowanie zakupu okularów czy soczewek, ale też o odszkodowanie z powodu uszczerbku na zdrowiu. 

 Pracodawco, rekrutujesz pracowników? Opublikuj ogłoszenie o pracę w Pracuj.pl

Dofinansowanie do zakupu okularów przez pracodawcę - podatek

Podstawą wypłacenia zwrotu za zakup soczewek kontaktowych lub okularów jest faktura wystawiona na imię i nazwisko pracownika. Taki koszt jest zwolniony od podatku dochodowego oraz oskładkowania ZUS.

Warto pamiętać, że warunkiem odpisania od podatku zakupu okularów pracownika jest zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, wskazujące na potrzebę stosowania okularów korekcyjnych. 

Podatek trzeba będzie natomiast zapłacić, jeśli:

  • pracownik samodzielnie uda się do okulisty, a następnie przedstawi pracodawcy fakturę za zakup okularów lub soczewek,
  • gdy okulary korekcyjne zostaną zniszczone albo zgubione, w związku z czym pracownik wystąpi z wnioskiem o refundację naprawy czy zakupu nowych okularów. 

Podsumowanie

Pracodawca zobowiązany jest refundować okulary korekcyjne lub dofinansować soczewki kontaktowe pracownikowi, który wykonuje swoje obowiązki przed monitorem ekranowym. Konieczność ich noszenia musi być zalecona przez lekarza. Zwrot kosztów konieczny jest także, jeśli pracownikowi w związku z pracą pogorszył się wzrok i potrzebuje nowych szkieł. Nie trzeba wtedy jednak płacić za kolejne oprawki. Pracodawca powinien zawrzeć w regulaminie wewnątrzzakładowym informacje odnośnie do maksymalnego progu, do którego pokryje koszty poniesione u optyka oraz w jakim terminie pracownikowi przysługuje refundacja soczewek kontaktowych lub okularów. Warto dodatkowo ustalić, co ile lat pracownik ma prawo poprosić pracodawcę o dofinansowanie do okularów lub soczewek, chociaż lekarz medycyny pracy może zalecić indywidualne badania w innym terminie niż ustalony przez pracodawcę. Refundacja okularów lub dofinansowanie do soczewek kontaktowych w pracy przysługuje tylko tym zatrudnionym, którzy mają podpisaną umowę o pracę.

AUTOR ARTYKUŁU
Zespół Pracuj.pl dla Firm
OPUBLIKOWANO
4 grudnia 2023
KATEGORIE
Zarządzanie pracownikami
UDOSTĘPNIJ
Szukasz pracownika?
Sprawdź ofertę dla firm na Pracuj.pl!
Sprawdź

Więcej z tej kategorii