Ergonomia pracy – przewodnik pracodawcy

5 min czytania

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie swoim zatrudnionym bezpieczeństwa i ograniczenie wypadków przy pracy. Dlatego tak istotna jest ergonomia w środowisku pracy. Dowiedz się, na czym polega i jak ją zapewnić.

08.02.2023

Spis treści: 

  1. Ergonomia pracy – co to takiego?
  2. Co to jest ergonomia pracy koncepcyjna i korekcyjna?
  3. Jak pracodawca może zadbać o ergonomię miejsca pracy?
  4. Czym się charakteryzuje ergonomia pracy przy komputerze?
  5. Ergonomia pracy stojącej – o co zadbać?
  6. Jak wygląda ergonomia stanowiska pracy na produkcji?
  7. Podsumowanie

Streszczenie:

Ergonomia w kształtowaniu warunków pracy ma na celu dopasowanie stanowiska do cech anatomii ludzkiej, dzięki czemu eliminuje się ryzyko wystąpienia choroby zawodowej i zwiększa efektywność zatrudnionych. Ergonomia pracy przy komputerze jest równie istotna, jak ta na hali produkcyjnej czy przy pracy stojącej. Aby zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracownika należy zagwarantować organizację miejsca pracy, która pozwala na maksymalny komfort podczas wykonywania swoich obowiązków. Służą do tego regulowane krzesła, nowoczesne maszyny i sprzęt ochronny, typu słuchawki wygłuszające hałas.

Ergonomia pracy – co to takiego?

Ergonomia pracy oznacza zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy, które zminimalizują ryzyko wypadków przy pracy. W tym celu przystosowuje się narzędzia, maszyny oraz środowisko pracy do anatomii człowieka i indywidualnych możliwości pracownika.

Odpowiednia ergonomia w procesie pracy nie tylko zadba o bezpieczeństwo Twoich pracowników, ale wpłynie też na ich produktywność i wydajność.

Jak pracodawca może zadbać o ergonomię miejsca pracy?

Ergonomia pracy zależy od rodzaju wykonywanych obowiązków i predyspozycji danego pracownika. Aby lepiej poznać potrzeby swojego zespołu, zapytaj o ergonomię miejsca pracy w ankiecie satysfakcji pracownika. Warto zapytać, czy Twoi zatrudnieni mają jakieś sugestie, które poprawiłyby ich komfort korzystania ze służbowych narzędzi czy maszyn.

Ergonomia w środowisku pracy jest też omawiana podczas szkoleń BHP, dlatego należy upewnić się, że wszyscy zatrudnieni mają aktualne kursy w tym zakresie.

Czym się charakteryzuje ergonomia pracy przy komputerze?

Wielu pracowników swoje obowiązki wykonuje przed komputerem, jednak długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może prowadzić do bólu oczu i kręgosłupa. Aby jak najmniej obciążać organizm pracownika, należy przestrzegać zasad ergonomii pracy przy komputerze:

  • wyposażyć stanowisko w nowoczesny sprzęt,
  • ustawić monitor na wysokości wzroku pracownika,
  • zakupić krzesło z podłokietnikami, regulacją wysokości, a także kąta oparcia,
  • w miarę możliwości zapewnić naturalne światło,
  • posiadać w biurze podnóżki,
  • zadbać, by po każdej godzinie pracy przed komputerem pracownik mógł zrobić sobie 5-minutową przerwę na oderwanie wzroku od ekranu, przejście się czy rozciągnięcie się.

Ergonomia pracy stojącej – o co zadbać?

Ergonomia postawy podczas pracy ma też ogromne znaczenie na stanowiskach, które wymagają długotrwałego stania.

Ergonomia pracy stojącej – kluczowe zasady:

  1. stosowanie blatów, dostosowanych do wzrostu pracownika oraz rodzaju zadań, zwłaszcza jeśli praca wymaga podnoszenia ciężarów,
  2. dla niższych osób konieczne jest stosowanie podnóżków,
  3. przeznaczenie wystarczającej przestrzeni w zasięgu rąk i wzroku, by można było swobodnie używać koniecznych narzędzi,
  4. dobranie optymalnej wysokości pola pracy:
    • 50–100 mm powyżej dolnej powierzchni łokcia w przypadku pracy lżejszej i precyzyjnej;
    • 150–400 mm poniżej dolnej powierzchni łokcia do prac ciężkich.

Jak wygląda ergonomia stanowiska pracy na produkcji?

Ergonomia w kształtowaniu warunków pracy ma szczególne znaczenie na hali produkcyjnej, ponieważ to tam istnieje największe ryzyko wypadków przy pracy.

Osoby odpowiedzialne za przenoszenie towarów narażone są na urazy pleców, kolan oraz obciążenia kręgosłupa. Również przyjmowanie wymuszonej pozycji przez wiele godzin może powodować poważne skutki uboczne.

Dlatego pracodawca powinien zapewnić odpowiednią ergonomię stanowiska pracy na produkcji poprzez:

  • przeprowadzenie szkoleń z zakresu prawidłowych technik przenoszenia towaru,
  • zorganizowanie stanowisk pracy przy linii produkcyjnej tak, by nie wymagały przyjmowania nienaturalnej pozycji ciała,
  • dopilnowanie, by przedmioty, potrzebne do pracy, były w zasięgu ręki pracownika,
  • stosowanie pracy przemiennej, czyli zezwolenie na rotację stanowiska pracy między pracownikami w ustalonych przedziałach czasowych,
  • zapewnienie słuchawek wygłuszających hałas.

Podsumowanie

Ergonomia w życiu codziennym i pracy zawodowej pomaga uniknąć wypadków i wystąpienia choroby zawodowej. Zwiększa też produktywność i komfort zatrudnionych. Ergonomia stanowiska pracy powinna być brana pod uwagę zarówno przy pracy fizycznej, jak i umysłowej. Zadbanie o bezpieczeństwo i zdrowie pracownika zapewniają na przykład regulowane krzesła, przerwy na wstanie od komputera czy rotacja stanowisk, dzięki czemu zatrudnieni nie spędzają całego dnia w jednej pozycji. Konieczny może być również ekwipunek ochronny jak słuchawki wygłuszające hałas.

50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Nagroda jubileuszowa – kiedy pracodawca musi ją przyznać?

5 min czytania

Mikrozarządzanie, czyli ile kontroli rzeczywiście musisz mieć?

6 min czytania

Pracownicy 50+

7 min czytania