Gospodarka 4.0. na rynku pracy
5 min czytaniaBez względu na to, jakie usługi czy produkty sprzedajesz, Twój biznes funkcjonuje w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i nie pozostaje na tę transformację obojętny. Dowiedz się, jak gospodarka 4.0 może wpłynąć na Twoją firmę i jak się do tego przygotować.
Spis treści:
- 4. rewolucja przemysłowa – co oznacza?
- Gospodarka 4.0 a rynek pracy
- Gospodarka 4.0 – jak się przygotować?
- Rewolucja przemysłowa 4.0 a oczekiwania pracowników
- Podsumowanie
Streszczenie:
Gospodarka 4.0 oznacza nowe zawody i automatyzację wielu procesów a nawet podejmowania decyzji. 4. rewolucja przemysłowa będzie wymagała od pracodawców rozwiniętych zdolności adaptacyjnych, dlatego warto zacząć się przygotowywać do nowej rzeczywistości. Rewolucja przemysłowa 4.0 wpłynie na konieczność przeszkolenia pracowników i będzie domagała się wykwalifikowanych liderów. Chociaż nie możemy jeszcze znać technologii przyszłości, to możemy już dziś rozwijać niezbędne kwalifikacje z zakresu umiejętności miękkich, jak kreatywność, myślenie krytyczne czy zdolności negocjacyjne – zarówno u siebie, jak i w swoim zespole.
4. rewolucja przemysłowa – co oznacza?
Sztuczna inteligencja, zaawansowana robotyka i pędzący postęp technologiczny znane są pod pojęciem czwarta rewolucja przemysłowa. Klaus Schwab, słynny ekonomista, związany ze Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, definiuje ją jako oddanie większości decyzji maszynom. Bez względu na to, czy nam się taka wizja podoba, czy nas przeraża, gospodarka 4.0 jest już w trakcie i domaga się zmian w funkcjonowaniu niemal każdego aspektu społeczeństwa, w tym także rynku pracy.
Gospodarka 4.0 a rynek pracy
Rynek pracy już zrewolucjonizowała tocząca się w zawrotnym tempie rewolucja przemysłowa 4.0. Niemal każda firma korzysta już z łączności bezprzewodowej, popularna jest też automatyzacja produkcji. W niektórych branżach dochodzi do tego druk 3D.
Eksperci zwracają uwagę na to, że czwarta rewolucja przemysłowa sprawi, że niektóre profesje przestaną być potrzebne, podczas gdy inne będą musiały znacząco się zaadaptować do nowych warunków.
Z szacunków wynika, że aż 40% obecnych miejsc pracy w krajach zaawansowanych technologicznie już w ciągu 15 lat mogą przejąć roboty. Do zagrożonych poprzez rewolucję 4.0 zawodów należą m.in.:
- robotnicy produkcyjni,
- księgowi,
- urzędnicy administracyjni.
Co więcej, czwarta rewolucja przemysłowa ma sprawić, że 65% dzieci rozpoczynających dzisiaj swoją edukację będzie pracować w zawodzie, który jeszcze nie istnieje.
Nowe specjalizacje będą prawdopodobnie wąsko wyspecjalizowane. Do profesji w realiach rewolucji przemysłowej 4.0 należeć mogą:
- projektant odpadów, szukający zastosowania dla zużytych materiałów,
- cyfrowy death manager, usuwający po zmarłych ich ślady pozostawione w sieci,
- osobisty cyfrowy kurator, będący specjalistą od zarządzania wizerunkiem w sieci – już nie tylko dla firm czy celebrytów, ale niemal każdego.
Gospodarka 4.0 – jak się przygotować?
Chociaż nikt jeszcze nie wie dokładnie, jak będzie przebiegała 4 rewolucja przemysłowa, pracodawcy mogą zacząć się do niej przygotowywać. W tym celu powinni być otwarci na zmiany oraz gotowi na doskonalenie swoich kompetencji.
Warto wiedzieć, że linearna ścieżka kariery przejdzie do przeszłości, a duża część przeszkolenia pracowników i przygotowania ich do zmian spadnie właśnie na pracodawców.
Co ciekawe, potrzebne będą nie tylko umiejętności technologiczne. Eksperci zapowiadają, że paradoksalnie czwarta rewolucja przemysłowa wymusi nawrót umiejętności miękkich. Już dziś można więc przeprowadzić w firmie szkolenia z takich kwalifikacji jak:
- wielozadaniowość, czyli umiejętność łączenia doświadczenia i wiedzy z różnych dziedzin,
- umiejętności adaptacyjne,
- zdolności negocjacyjne,
- inteligencja emocjonalna,
- efektywna komunikacja,
- myślenie krytyczne,
- samodzielność w organizacji pracy,
- kreatywność w tworzeniu nowych produktów i usług
- umiejętność nawiązywania relacji o obopólnym poczuciu wartości,
- szybkie podejmowanie decyzji pod wpływem stresu,
- umiejętność analizy i wyciągania wniosków z dużej ilości danych,
- zdolności liderskie,
- skuteczne motywowanie zespołu.
Jeśli już teraz przymierzasz się do powiększenia swojego zespołu – sprawdź ofertę Pracuj.pl i opublikuj ogłoszenie
Rewolucja przemysłowa 4.0 a oczekiwania pracowników
Postęp technologiczny, związany z gospodarką 4.0 już wpłynął na oczekiwania pracowników – zarówno na etapie rekrutacji, jak i pod względem organizacji pracy.
Do standardów zaczyna należeć praca zdalna i elastyczne godziny pracy. Zaliczają się one do benefitów pozapłacowych, które mogą przyciągnąć kandydatów do Twojej firmy oraz zwiększyć lojalność obecnej kadry.
Wielu pracowników, zwłaszcza z młodych pokoleń szuka przede wszystkim zajęcia, które umożliwi im rozwój. Dlatego szkolenia – zarówno te rozwijające umiejętności międzyludzkie, jak i oswajające z nową technologią – także stanowią cenną wartość dodaną do Twojego ogłoszenia o pracę.
Podsumowanie
Czwarta rewolucja przemysłowa określa zmiany zachodzące w związku z robotyzacją i dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii. Rewolucja przemysłowa 4.0 wpłynie także na rynek pracy, ponieważ wprowadzi nowe zawody, sprawi, że inne odejdą do lamusa, a pozostałe przetransformuje. W związku z tym gospodarka 4.0 będzie wymagała zdolności adaptacyjnych i liderskich. Aby rewolucja 4.0 nie zaskoczyła Cię, gdy będzie za późno, by nadążyć za szalejącymi zmianami, już dziś możesz zacząć szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, typu myślenie krytyczne, kreatywność czy zdolności negocjacyjne.