Jak napisać referencje dla pracownika?
4 min czytaniaReferencje to sposób na docenienie byłego pracownika. Dzięki listowi polecającemu pomagasz mu znaleźć nową pracę i rozwijać karierę zawodową. Nigdy nie wiesz, czy w przyszłości - bogatszy o nową wiedzę i doświadczenie - nie będzie chciał wrócić do Twojej firmy. Jeżeli wystawiasz swojemu byłemu pracownikowi list referencyjny, to znaczy, że rekomendujesz jego osobę innemu pracodawcy. Potwierdzasz tym samym dotychczasową wiedzę oraz umiejętności, które podwładny wykorzystywał podczas pracy w Twojej firmie. Sprawdź, jakie informacje należy podać w liście referencyjnym dla pracownika?
Spis treści:
- List referencyjny dla pracownika – zasady pisania
- Referencje dla pracownika – krok po kroku jakie informacje podać
- Jak ułatwić sobie napisanie listu referencyjnego?
- Referencje dla pracownika – podsumowanie
List referencyjny, inaczej list polecający pracownika, to nic innego jak potwierdzenie umiejętności przedstawionych przez pracownika w jego CV. Zwykle jest wystawiany na prośbę pracownika lub z dobrej woli byłego pracodawcy. Warto przygotować je na papierze firmowym, podpisać i ostemplować Twoją lub firmową pieczątką. Jeśli zdecydujesz się napisać referencje dla pracownika, ważne jest, żeby zawierał informacje, które pomogą nowemu pracodawcy podjąć decyzję o zatrudnieniu Twojego byłego pracownika.
Twoja opinia może mieć decydujący wpływ na dalsze zawodowe losy Twojego byłego pracownika. Dlatego dokładnie przemyśl, jakie informacje chcesz umieścić w referencjach I jakimi słowami je opisać.
List referencyjny dla pracownika – zasady pisania
Trzy zasady pisania opinii o pracowniku:
- Pisz tylko prawdę
List referencyjny z założenia zawiera same pozytywne informacje. Jednak nie musisz udawać, że pracownik zawsze wypełniał swoje obowiązki w sposób idealny. Opinia o pracowniku, chociaż pozytywna powinna też być szczera.
Liczą się nie tylko tzw. „twarde umiejętności”, ale i sposób funkcjonowania w firmie. Jeśli Twój były pracownik tworzył przyjemną atmosferę w pracy i potrafił zmotywować swój zespół, to są to również cenne informacje. Pracownik, dla którego piszesz referencje, nie osiągnął najwyższej sprzedaży w dziale, ale otrzymał od współpracowników tytuł „najsympatyczniejszej osoby w biurze”? Napisz o tym!
- Skup się na faktach, nie opiniach
Postaraj się oddzielić Twoją opinię o pracowniku i pisać tylko o faktach. Nawet jeśli bardzo lubiłeś danego pracownika, ceniłeś go i ufałeś mu, to w liście referencyjnym skup się obiektywnych aspektach. Na przykład zamiast “mój najbardziej zaufany pracownik” możesz napisać “powierzałem mu zadania kluczowe dla rozwoju firmy”.
- Powołaj się na przykłady
Postaw na szczegół. Zbyt ogólne sformułowania nie brzmią przekonująco. Dlatego postaraj się na konkretne sytuacje, zachowania, projekty.
Referencje dla pracownika – krok po kroku, jakie informacje powinny znaleźć się w liście?
- miejscowość i data wystawienia referencji
- nazwa firmy oraz imię, nazwisko i stanowisko osoby, która wystawia referencje (Twoje dane)
- nagłówek ,,Referencje”
- okres zatrudnienia pracownika oraz zajmowane stanowisko
- lista głównych obowiązków i wykonywanych zadań
- postawy pracownika istotne z punktu widzenia zajmowanego stanowiska, najlepiej poparte przykładami
- predyspozycje zawodowe
- ocena zaangażowania, sumienności, największe sukcesy zawodowe pracownika, otrzymane nagrody
- powód odejścia z firmy – tylko wtedy, kiedy przedstawia pracownika w pozytywnym świetle, np. chęć przebranżowienia się lub dalszego rozwoju
- krótka informacja, dlaczego warto zatrudnić konkretnie tego pracownika
- kontakt telefoniczny bądź mailowy do osoby, która wystawiła referencje w celu weryfikacji informacji.
Jak ułatwić sobie napisanie listu referencyjnego?
W Internecie dostępne są gotowe wzory listów referencyjnych, jednak lepiej ich unikać. Skopiowane treści nie wzbudzą zaufania nowego pracodawcy.
Zamiast tego polecamy proste ćwiczenie na odwrócenie ról. Wyobraź sobie, że to Ty zastanawiasz się nad zatrudnieniem danego kandydata. Jakie informacje chciałbyś znaleźć w opinii o pracowniku od poprzedniego pracodawcy?
Referencje dla pracownika – podsumowanie
List referencyjny dla pracownika powinien skupiać się na postawach, kwalifikacjach i osiągnięciach pracownika. Warto opisać także zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku i sposób ich realizacji. Dla nowego pracodawcy ważna będzie również informacja, jak innym pracownikom współpracowało się z daną osobą. Aby Twoje referencje były wiarygodne, powołaj się na przykłady i skup się na faktach a nie subiektywnej ocenie. Na koniec nie zapomnij podać do siebie kontaktu, aby przyszły przełożony mógł upewnić się co do autentyczności listu referencyjnego.