Jak zapanować nad gniewem w pracy?
8 min czytaniaGniew jest naturalną emocją, która towarzyszy człowiekowi w różnych momentach życia. Wbrew pozorom jest nie tylko powszechny, ale też potrzebny. Zdarza się jednak, że niepohamowane napady gniewu niosą za sobą negatywne konsekwencje. Jeśli zauważasz, że jako pracodawca nie panujesz nad emocjami, poznaj sposoby na zapanowanie nad gniewem. To szczególnie ważne, jeśli zauważasz, że Twój gniew ma szkodliwy wpływ na relacje z innymi ludźmi, w tym z pracownikami.
04.09.2023
- Gniew jest reakcją na strach, bezsilność czy zagrożenie – nie samo uczucie stanowi problem, ale sposób jego wyrażania.
- Pracodawca niepanujący nad emocjami może zniszczyć swoje relacje w firmie.
- Istnieje wiele sposobów na konstruktywne i spokojne wyrażenie swoich potrzeb, oczekiwań i granic.
- Choć może nie być łatwo, panowania nad gniewem można się nauczyć.
Spis treści:
Złość a gniew – czym się różnią i czy naprawdę są szkodliwe?
Złość i gniew to elementy życia człowieka. O ile jednak złość kojarzymy raczej z uczuciem, które można stłamsić w sobie, o tyle gniew zazwyczaj widać. Niepohamowany gniew staje się widoczny nie tylko słowach i czynach, ale też w wyrazie twarzy, gestach i innych formach komunikacji niewerbalnej. W skrajnym przypadku prowadzi do agresji, niekoniecznie fizycznej.
Gniew pojawia się, gdy człowiek czuje się zagrożony, zraniony lub niesprawiedliwie potraktowany. Pełni on ważną funkcję adaptacyjną – pomaga radzić sobie ze stresem. Chroni przed zagrożeniami. Problem z gniewem pojawia się na etapie jego wyrażania. U jednej osoby gniew może objawiać się wyłącznie na poziomie organizmu, np. przyśpieszonym biciem serca, poceniem itp. Inna natomiast nie zapanuje nad emocjami, w konsekwencji czego zacznie krzyczeć, używać wulgaryzmów, podejmować pochopne decyzje, a nawet dopuszczać się rękoczynów.
Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie w jednym z największych portali rekrutacyjnych w Polsce. Kliknij https://dlafirm.pracuj.pl/ i skorzystaj z serwisu, na którym codziennie pojawiają się tysiące potencjalnych kandydatów!
Panowanie nad emocjami – dlaczego jest takie trudne?
U podstaw gniewu bardzo często leży bezsilność.
Problemy z gniewem pojawiają się, gdy coś idzie nie po naszej myśli. Gdy stajemy w obliczu wyzwania lub konfliktu, którego nie da się łatwo rozwiązać. Gdy coś blokuje dostęp do realizacji celów. Gdy ktoś celowo lub niecelowo naraża nas na niebezpieczeństwo lub firmę – na straty. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy pracownik popełnia któryś raz ten sam błąd, nie zachowuje się właściwie wobec przełożonego lub gdy nie chce podporządkować się zasadom w firmie. Kiedy w oczach pracodawcy staje się to przeszkodą w realizacji celów, łatwo o niepohamowany gniew.
Panowanie nad emocjami bywa też trudne ze względu na temperament. Każdy człowiek ma inną osobowość i inny bagaż doświadczeń. Jednak niezależnie od tego, jaką jesteś osobą, możesz zapanować nad gniewem.
Jak zapanować nad nerwami w pracy?
Nauka panowania nad emocjami przyniesie wiele korzyści – poprawi relacje interpersonalne, a także przyczyni się do lepszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego.
Jak panować nad złością? Zacznij od podstaw:
1. Zaakceptuj swój gniew. Zamiast go tłumić lub wypierać, przyjmij gniew jako naturalną emocję. Przeanalizuj swoje reakcje. Spróbuj zrozumieć, w jakich momentach i dlaczego pojawiają się napady gniewu. Dzięki temu nauczysz się kontrolować swoje zachowanie w trudnych sytuacjach. Zastanów się, jak możesz wyrażać swoje emocje w sposób konstruktywny.
2. Skup się na rozwiązaniu problemu, a nie na emocjach. Panowanie nad emocjami okaże się łatwiejsze, gdy w sytuacji wywołującej negatywne emocje skupisz się na rozwiązaniu problemu. Zamiast koncentrować się na swoich uczuciach, skoncentruj się na sednie sprawy. Unikniesz w ten sposób eskalacji gniewu i niepanowania nad emocjami.
3. Naucz się komunikować swoje potrzeby. Zanim pojawi się sytuacja, w której możesz nie zapanować nad gniewem, pomyśl, jak możesz inaczej wyrazić swoje emocje. Jak przekazać informację o swoich potrzebach, oczekiwaniach i granicach w sposób spokojny i konstruktywny? Jeśli wcześniej to przemyślisz, łatwiej Ci będzie uniknąć wewnętrznego stanu, w którym nie panujesz nad emocjami.
4. Postaw na techniki samokontroli. W terapii radzenia sobie z emocjami samokontrola jest kluczowa. Postaraj się zrobić przestrzeń między uczuciem a działaniem. Wykorzystaj technikę oddechu. Spróbuj spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Spójrz na siebie niejako z boku.
5. Wyraź swój gniew. Tak jak zmęczenie wyrażasz słowami „Jestem śpiący”, tak gniew możesz wyrazić np. mówiąc „Jestem zły”. Daje to przestrzeń do dialogu. Daje drugiej osobie szansę na reakcję – wyjaśnienie, dociekanie itp. Tak wyrażony gniew nie zostaje stłumiony, a co za tym idzie nie narasta. Jednocześnie dajesz mu upust w formie, która nie rujnuje relacji.
Terapia radzenia sobie z emocjami a styl życia
Gdy w grę wchodzi niepanowanie nad emocjami, przyczyna może też leżeć w różnych nawykach. Przyjrzyj się swojemu stylowi życia.
Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, gdy ćwiczysz panowanie nad gniewem:
- Czy znajdujesz czas na aktywność fizyczną?
- Czy śpisz regularnie 7-9 godzin w ciągu doby?
- Jak wygląda Twój odpoczynek? Czy to np. zdrowy spacer na świeżym powietrzu, czy raczej wielogodzinne seanse przed telewizorem?
- Czy jesz regularnie i odżywiasz się zdrowo?
- Czy masz hobby lub inny sposób na oderwanie myśli od pracy?
- Czy ćwiczysz techniki relaksacyjne?
Warto też znaleźć czas na skorzystanie np. z masaży relaksacyjnych, hydroterapii lub innych zabiegów, które wpływają pozytywnie na ciało. Zmniejszają napięcie mięśniowe, dotleniają organizm, pomagają odzyskać emocjonalną równowagę itp.
Gdy wciąż masz problem z gniewem
Napady gniewu to częsty problem, z którym pacjenci przychodzą do gabinetów psychoterapeutów. Terapia radzenia sobie z emocjami pozwala zidentyfikować przyczynę gniewu. Często leży ona nie w zewnętrznych okolicznościach, ale w doświadczeniach i przeżyciach. Psychoterapia pomaga radzić sobie z intensywnymi emocjami bez napadów gniewu.
Podczas terapii zostaniesz zachęcony do wyrażania swoich myśli i emocji. Psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć, skąd bierze się Twój niepohamowany gniew. Nauczy Cię reagować na trudne sytuacje w sposób zdrowy i opanowany.
Nie będzie łatwo, ale… warto walczyć!
Nawet jeśli masz wybuchowy temperament, możesz panować nad złością. Nauczenie się radzenia sobie z emocjami będzie wymagało wysiłku, ale rezultat jest wart tej ceny. Gdy w rzeczywisty sposób nauczysz się panować nad gniewem, zauważysz wiele korzyści:
1. Poprawisz relacje z pracownikami i innymi osobami z Twojego otoczenia.
2. Unikniesz konfliktów w pracy czy łamania prawa.
3. Odczujesz pozytywne skutki zdrowotne zmniejszenia poziomu stresu.
4. Poprawisz jakość snu.
5. Unikniesz wyrzutów sumienia i konieczności przepraszania osób, z którymi pozostajesz w relacjach biznesowych.
Jeśli praca nad sobą okaże się trudniejsza, niż zakładałeś, nie obawiaj się skorzystać z pomocy. Terapia radzenia sobie z emocjami może przynieść efekt szybciej i skuteczniej, niż długotrwała walka z samym sobą.
Podsumowanie
Gniew jest w wielu przypadkach uczuciem naturalnym i uzasadnionym. Gdy jednak wymyka się spod kontroli, może wpłynąć negatywnie m.in. na relacje pracodawcy z pracownikami. Istnieją sposoby na radzenie sobie z emocjami. To m.in. skupienie się na problemie zamiast na emocjach, komunikowanie potrzeb oraz wyrażanie gniewu w sposób akceptowalny dla obu stron. Warto znać i ćwiczyć techniki samokontroli. Czasem dobrze jest przyjrzeć się swojemu stylowi życia, a gdy niepohamowany gniew raz po raz wymyka się spod kontroli – poszukać pomocy specjalisty.