Wywiad

Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną bez wsparcia HR? Wywiad z rekruterem

5 min czytania

Rozmowa kwalifikacyjna to krótka chwila, od której zależy ważna decyzja dla Twojej firmy. Aby rekrutacja zakończyła się zatrudnieniem dobrego pracownika, należy odpowiednio się do niej przygotować. Najlepiej przeprowadzić ją w taki sposób, aby uzyskać nie tylko potrzebne informacje o kandydacie, ale także wywrzeć na nim dobre wrażenie. O tym, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, opowiada Karolina Bieńkowska – Specjalista ds. HR.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

KB: Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością wykonywania jednocześnie wielu zadań z różnych dziedzin. Osoba prowadząca firmę ma ponadprzeciętnie dużo obowiązków i może brakować jej czasu na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wystarczy znać jednak kilka podstawowych zasad. Pierwszym krokiem tuż po selekcji CV – jest kontakt telefoniczny z wybranymi osobami. Podczas tej pierwszej, krótkiej rozmowy informujemy je o wstępnym zainteresowaniu i zapraszamy na spotkanie do firmy. Po zakończonej rozmowie telefonicznej konieczne jest wysłanie do kandydata kluczowych informacji w formie zaproszenia. Do najważniejszych należą: wskazanie czasu i miejsca spotkania oraz osoby, na którą należy powołać się w siedzibie firmy. Przed spotkaniem z kandydatem, zapoznaj się dokładnie z jego CV. Ma to istotny wpływ na to, aby rozmowa rekrutacyjna przebiegła sprawnie i owocnie. Najlepiej przed rozmową kwalifikacyjną wypisać sobie pytania nasuwające się po zapoznaniu z CV kandydata np. o zakres obowiązków na poprzednim stanowisku, przerwę w karierze lub styl pracy. Świetnie sprawdzi się także przygotowanie harmonogramu spotkania. Należy w nim uwzględnić czas na opowiedzenie o firmie, autoprezentację kandydata, pytania do kandydata oraz ewentualne zadanie do wykonania. Nie może oczywiście zabraknąć rozmowy o zarobkach i obowiązkach na nowym stanowisku. Warto także dać kandydatowi możliwość zadania jego pytań o oferowaną pracę.

Co zrobić, jeżeli atmosfera podczas rozmowy rekrutacyjnej jest napięta, a kandydat zestresowany?

KB: Raczej nie polecam żartów rozluźniających atmosferę, bo często wypadają nienaturalnie. Najlepiej zadbać o swobodną atmosferę od samego początku spotkania z kandydatem. Przyjdź punktualnie, zaproś gościa do sali, zaproponuj mu coś do picia i daj chwilę na oswojenie się z nowym miejscem. Dobrym pomysłem jest też przedstawienie mu wcześniej wspomnianego harmonogramu spotkania. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie i w trakcie rozmowy nie będzie stresować się ewentualnymi niespodziankami w postaci np. rozmowy po angielsku czy wykonaniem nieoczekiwanego zadania. Jeżeli jakieś pytanie sprawiło kandydatowi szczególny problem, to warto zapytać, czy potrzebuje chwili na zebranie myśli. Następnie odczekać lub zapytać o coś mniej merytorycznego np. o hobby. Dopiero po chwili wróć do tematu.

Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas rozmów kwalifikacyjnych?

KB: Źle wypadają spotkania, podczas których tracimy kontrolę nad czasem i przebiegiem wywiadu. Standardowa rozmowa kwalifikacyjna powinna trwać 30-60 minut i skupiać się wyłącznie na kompetencjach kandydata, działalności firmy oraz oferowanym stanowisku i związanych z nim obowiązkach. Warto prowadzić na bieżąco notatki, aby po przeprowadzeniu rozmów z kilkoma lub kilkunastoma różnymi kandydatami móc sobie łatwo przypomnieć sylwetkę każdego z nich. Podczas rozmowy z kandydatem warto unikać pytań zamkniętych, rozpoczynających się od „czy” oraz pytań naprowadzających w stylu „Czy zgodzi się Pan ze mną, że…”. Dużym błędem jest też tzw. efekt pierwszego wrażenia, czyli ocenianie kandydata w ciągu kilku pierwszych minut, bez uwzględniania wszystkich informacji. Zbyt szybkie wyrobienie opinii może powodować „filtrowanie” dalszych zachowań kandydata w taki sposób, by potwierdzić swój wcześniej sformułowany wniosek. Warto także starać się nie oceniać osoby przez pryzmat innych kandydatów lub poprzedniej osoby na tym stanowisku.

Rozmowa rekrutacyjna jest elementem employer- brandingu, czyli budowania wizerunku Twojej firmy jako pracodawcy. Dobra opinia kandydata po rozmowie kwalifikacyjnej może okazać się szczególnie przydatna w mniejszych miastach, w których szuka się pracy, posiłkując opiniami znajomych.

Jak rozmawiać z kandydatem o wynagrodzeniu?

KB: Rozmowy o wynagrodzeniu nigdy nie są proste. W małych firmach najlepiej postawić na szczerość i zapytać o oczekiwania finansowe oraz o to, czy dana kwota jest do negocjacji. Jeżeli znacznie przewyższają one możliwości firmy, to szczerze o tym powiedzieć. Wytłumaczyć, jaki budżet jest przewidziany w firmie na to stanowisko oraz jak wyglądają perspektywy awansu i podwyżek. Jeżeli np. zakładane jest podwyższenie wynagrodzenia po okresie próbnym, warto poinformować o tym kandydata.

Szukasz pracownika? Sprawdź ofertę Pracuj.pl i dodaj ogłoszenie o pracę już dziś!

Podsumowując:

1. Zaproś kandydata na rozmowę i potwierdź zaproszenie e-mailem.
2. Zapoznaj się dokładnie z CV i przygotuj listę indywidualnych pytań przed spotkaniem.
3. Przygotuj plan rozmowy kwalifikacyjnej.
4. Zadbaj o komfort rozmówcy i swobodną atmosferę oraz przedstaw mu plan rozmowy.
5. Staraj się nie zbaczać z tematu podczas rozmowy. Rób notatki.
6. Szczerze opowiedz o warunkach pracy oraz o wynagrodzeniu.
7. Podziękuj za poświęcony czas i skontaktuj się z kandydatem, nawet jeśli rozmowa nie przebiegła pomyślnie.50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Welcome Pack dla nowego pracownika

7 min czytania

Opinia o stażyście – przewodnik pracodawcy

6 min czytania

Podchwytliwe pytania - czy warto je zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

7 min czytania