Porady

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem do pracy?

6 min czytania

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Kompetencje i doświadczenie kandydata to nie wszystko. O skuteczności rozmów kwalifikacyjnych decyduje także przygotowanie osoby przeprowadzającej rekrutację. Przygotuj praktyczny zestaw pytań, zachowaj profesjonalną postawę oraz zadbaj o pozytywną atmosferę i komunikację podczas rozmowy.

17.08.2021
Spis treści:

  1. Przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego
    • Poznaj sekret efektywnej rekrutacji
    • Stwórz listę pytań na rozmowę rekrutacyjną
    • Zaplanuj czas, miejsce i otoczenie spotkania o pracę
  1. Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej
    • Powitaj kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej
    • Opisz proces rekrutacji
    • Uzyskaj kluczowe informacje
    • Przedstaw warunki zatrudnienia
    • Udziel odpowiedzi na pytania kandydata podczas rozmowy o pracę
    • Zakończ rozmowę rekrutacyjną
  1. Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną – podsumowanie

Przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego

Dobre CV kandydata to nie wszystko. O efekcie rozmowy kwalifikacyjnej decyduje też przygotowanie pracodawcy. Jak prowadzić rozmowę rekrutacyjną, aby znaleźć najlepszego pracownika? Dowiedz się, jak się przygotować.

Poznaj sekret efektywnej rozmowy rekrutacyjnej

Wielu pracodawców zastanawia się, jak przeprowadzić skuteczną rozmowę kwalifikacyjną. Przed spotkaniem przygotuj profil idealnego kandydata. Zastanów się, jakie masz wymagania względem jego doświadczenia i umiejętności. Jeśli jasno sprecyzujesz swoje oczekiwania, łatwiej Ci będzie dokonać selekcji otrzymanych CV.

Stwórz listę pytań na rozmowę rekrutacyjną

Przygotuj listę praktycznych pytań do kandydata. Mogą one dotyczyć np.

Jeśli jakiś element CV wzbudził Twoje szczególne zainteresowanie albo wywołał wątpliwości, koniecznie o niego dopytaj.
Aby sprawdzić deklarowane umiejętności przez kandydata do pracy, możesz przygotować praktyczne zadanie. W tej roli sprawdzi się np. odegranie scenki lub dialog po angielsku. Ważne, by zadania były dopasowane do charakteru stanowiska.

Zaplanuj czas, miejsce i otoczenie spotkania o pracę

  • Zaplanuj spotkanie z wyprzedzeniem. Rozmowa kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie dogodnym dla osoby podejmującej decyzję o zatrudnieniu pracownika oraz kandydata do pracy.
  • Zarezerwuj czas na spotkanie z dodatkowym “zapasem”. Dodatkowy czas przyda się, jeśli kandydat spóźni się lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pojawią się kwestie wymagające szczegółowego omówienia.
  • Wybierz ciche i spokojne miejsce, abyś mógł skupić się na rozmowie z kandydatem.
  • Zadbaj o swój strój i wygląd. W ten sposób okażesz szacunek kandydatowi i podkreślisz profesjonalne podejście do rekrutacji. Pamiętaj, że jesteś wizytówką firmy.

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Przebieg rozmowy

Zadbaj o pozytywną atmosferę, ale nie zapominaj o profesjonalizmie. Bądź uprzejmy, ale nie przesadnie przyjacielski. Od Twojej postawy i przygotowania w dużym stopniu zależy, czy uda Ci się pozyskać odpowiedniego pracownika. Styl komunikacji oraz sposób prowadzenia rozmowy wpływają na wrażenia kandydatów i opinie na temat Twojej firmy.

1. Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna?

To zależy od stanowiska.

  • W przypadku pracowników fizycznych rozmowa o pracę zazwyczaj zajmuje kilkanaście minut.
  • Z kolei na pracowników biurowych, w szczególności tych wykwalifikowanych, możesz potrzebować 30-60 minut.

2. Powitaj kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej

Atmosferę spotkania budują proste gesty. Uprzejme powitanie, przedstawienie się czy zaproponowanie czegoś do picia pozwalają zmniejszyć stres kandydata.
Opowiedz w kilku słowach, czym się zajmujesz w firmie, oraz jaki masz wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu. Jeśli w spotkaniu uczestniczy kilka osób, niezbędne jest przedstawienie wszystkich zebranych.

3. Opisz proces rekrutacji

Wyjaśnij, jak długo będzie trwać spotkanie i jakie są następne etapy rekrutacji pracownika. Poinformuj kandydata, kto podejmuje decyzję o zatrudnieniu. Pamiętaj, by nie notować na życiorysie czy liście motywacyjnym. Kandydat ma prawo do wglądu w swoje CV. Dlatego lepiej istotne informacje i wypowiedzi kandydata zapisuj na osobnej kartce.

4. Uzyskaj kluczowe informacje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Pytania zadawane kandydatowi powinny umożliwić pogłębienie wiedzy na temat jego umiejętności i kwalifikacji. Dobrze, by były to pytania otwarte. Dzięki nim można dowiedzieć się szczegółów historii zawodowej aplikującego. Rozbudowane odpowiedzi pozwolą Ci lepiej poznać kandydata na stanowisko.
W trakcie rozmowy zwróć uwagę na sygnały ostrzegawcze, jak na przykład negatywne wypowiadanie się o poprzednich pracodawcach lub niestaranne CV.

Kodeks pracy zabrania dyskryminacji podczas rekrutacji. Zgodnie z art. 11/3:

„jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym, lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.

5. Przedstaw warunki zatrudnienia

Dla kandydatów istotne są warunki zatrudnienia, możliwości rozwoju oraz zakres obowiązków. Dlatego warto w sposób konkretny i przejrzysty opisać codzienność na danym stanowisku, a także wizję firmy.

6. Udziel odpowiedzi na pytania kandydata podczas rozmowy o pracę

Na koniec zachęć potencjalnego pracownika do zadawania pytań. W ten sposób będzie on mógł uzyskać interesujące go informacje na temat oferowanej pracy, firmy lub zespołu. Ty zaś będziesz mógł wywnioskować, jakie są jego priorytety.

7. Zakończ rozmowę rekrutacyjną

Podziękuj kandydatowi za poświęcony czas. Poinformuj go, kiedy otrzyma decyzję, czy został zatrudniony. Warto też wspomnieć, czy ma się spodziewać telefonu czy e-maila.
Osoby, które nie przeszły do kolejnego etapu rekrutacji powinny otrzymać od Ciebie powiadomienie o odrzuceniu z rekrutacji. W ten sposób budujesz wizerunek firmy, która szanuje pracowników. Dzisiejszy kandydat do pracy może stać się jutro Twoim klientem. Dlatego dobre wrażenia kandydatów są niezwykle istotne.

Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną – podsumowanie

O rozmowie kwalifikacyjnej myśl jak o spotkaniu biznesowym. Obie strony mogą na nim skorzystać. Pracodawca zyskuje pracownika. Z kolei pracownik zyskuje pracę, która spełnia jego potrzeby finansowe, rozwoju lub ambicji.
Aby rozmowa o pracę była efektywna, zadbaj o profesjonalny przebieg spotkania i zadawanie przemyślanych pytań. Nie będzie to możliwe bez wcześniejszego przygotowania – ułożenia listy pytań, zarezerwowania miejsca oraz czasu na spotkanie. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na zatrudnienie kandydata, koniecznie poinformuj go o Twojej decyzji.



Jak przeprowadzić skuteczną rozmowę rekrutacyjną? Pobierz e-book
50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Welcome Pack dla nowego pracownika

7 min czytania

Opinia o stażyście – przewodnik pracodawcy

6 min czytania

Podchwytliwe pytania - czy warto je zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

7 min czytania