Porady

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem do pracy?

5 min czytania

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Kompetencje i doświadczenie kandydata to nie wszystko. O skuteczności rozmów kwalifikacyjnych decyduje także przygotowanie osoby przeprowadzającej rekrutację. Przygotuj praktyczny zestaw pytań, zachowaj profesjonalną postawę oraz zadbaj o pozytywną atmosferę i komunikację podczas rozmowy.

Sekret efektywnej rekrutacji

Wielu pracodawców zastanawia się, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną oraz jak w ogóle się do niej przygotować. Rekomendujemy, aby przed spotkaniem rekrutacyjnym poświęcić chwilę na przygotowanie profilu idealnego kandydata. Zanim przygotujesz ofertę pracy, zastanów się, jakie masz wymagania dotyczące doświadczenia, kompetencji oraz osobowości kandydata. Jak jasno sprecyzujesz swoje oczekiwania, to w kolejnym etapie rekrutacji będzie Ci łatwiej rozpatrywać otrzymane CV pod kątem pożądanych umiejętności, cech i kwalifikacji.

Stworzenie listy pytań

Warto opracować zbiór pytań do kandydata. Mogą one dotyczyć np. oczekiwań finansowych, zainteresowań, dotychczasowych obowiązków oraz celów zawodowych. Jeśli jakiś element CV wzbudził Twoje szczególne zainteresowanie albo wywołał wątpliwości, koniecznie o to dopytaj. Aby zweryfikować deklarowane przez kandydata umiejętności, możesz przygotować praktyczne zadanie, poprosić o odegranie scenki, przeprowadzić krótki dialog w języku angielskim itd. Ważne, by zadania były dopasowane do specyfiki stanowiska.

Zaplanowanie spotkania i dopilnowanie szczegółów

Rozmowa kwalifikacyjna powinna odbyć się w terminie dogodnym dla rekrutera oraz kandydata, w cichym i spokojnym miejscu. Warto planować spotkania w taki sposób, by mieć odpowiednio dużo czasu na rozmowę. Przed spotkaniem należy przygotować elegancki strój, by okazać kandydatowi szacunek i podkreślić profesjonalne podejście do procesu rekrutacji. Warto pamiętać o tym, że rekruter stanowi wizytówkę firmy, którą reprezentuje.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Od postawy i przygotowania rekrutera w dużym stopniu zależy, czy uda się pozyskać odpowiedniego pracownika. Ale nie tylko to ma znaczenie. Styl komunikacji, sposób prowadzenia rozmowy wpływa na wrażenia kandydatów i opinie na temat wizerunku całej firmy. Podczas spotkania zadbaj więc o:

1. Powitanie kandydata

Uprzejme powitanie, przedstawienie się, zaproponowanie czegoś do picia – to proste rzeczy, które od samego początku budują atmosferę spotkania i pozwalają zminimalizować stres u kandydata. Opowiedz w kilku słowach, czym zajmujesz się w firmie, jaki masz wpływ na przebieg rekrutacji i podjęcie decyzji o zatrudnieniu kandydata. Jeśli w spotkaniu uczestniczy kilka osób z Twojej firmy, niezbędne jest przedstawienie wszystkich osób.

2. Opisanie procesu rekrutacji

Warto powiedzieć, jak długo będzie trwać spotkanie i jakie są następne etapy rekrutacji. Należy także poinformować kandydata o tym, kto podejmuje decyzję o zatrudnieniu.

Pamiętaj, by nie notować na dokumentach aplikacyjnych, które trzymasz przed sobą. Lepiej na osobnej kartce zapisuj istotne informacje i wypowiedzi kandydata – w każdym momencie rozmowy ma on prawo do wglądu w swoje CV.

3. Pozyskanie kluczowych informacji

Pytania zadawane kandydatowi powinny umożliwić pogłębienie wiedzy na temat jego umiejętności i kwalifikacji. Dobrze, by były to pytania otwarte, które pozwalają na poznanie szczegółów historii zawodowej. Dzięki nim można dowiedzieć się maksymalnie dużo szczegółów o kandydatach. Nawet jeśli nie przyszło Ci do głowy, by o coś zapytać, to dzięki pytaniom otwartym otrzymasz dodatkowe informacje i wyczerpujące odpowiedzi.

Kodeks pracy zabrania dyskryminacji zarówno podczas selekcji, jak i rekrutacji kandydatów. Zgodnie z art. 11/3:

„Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.

4. Przedstawienie warunków zatrudnienia

Warunki zatrudnienia, możliwości rozwoju, zakres obowiązków – to kwestie istotne dla kandydatów, dlatego warto opowiedzieć o nich w sposób konkretny i merytoryczny.

5. Udzielenie odpowiedzi na pytania kandydata

Na koniec dobrze jest zachęcić aplikującą osobę do zadawania pytań. W ten sposób będzie ona mogła uzyskać interesujące ją informacje, np. na temat zespołu, projektów, benefitów itd.

6. Profesjonalne pożegnanie

Ostatnim etapem rozmowy rekrutacyjnej powinno być podziękowanie kandydatowi za poświęcony czas. Poinformuj go o terminie, w którym otrzyma informację zwrotną oraz jej formie (telefonicznej lub mailowej). Zadbaj, by osoby, które nie przeszły do kolejnego etapu rekrutacji lub nie otrzymają oferty pracy również otrzymały informację zwrotną. W ten sposób budujesz wizerunek firmy, której zależy na przyjaznej rekrutacji i dobrych wrażeniach kandydatów.

Podsumowanie

Na rozmowę kwalifikacyjną warto spojrzeć jak na spotkanie biznesowe, z którego obie strony czerpią korzyści. Pracodawca pozyskuje najlepszego kandydata, a ten jest zadowolony, że może rozwijać się w wybranej organizacji. Aby rozmowy były efektywne, należy zadbać o profesjonalny przebieg spotkania i zadawanie skutecznych pytań, które przybliżą Cię do poznania potencjalnego pracownika, spełniającego Twoje wymagania. Nie będzie to możliwe bez wcześniejszego przygotowania się. Jednocześnie pamiętaj, że liczą się nie tylko Twoje wrażenia z rekrutacji, ale też rozmówców. Twoja postawa jest ważna zarówno w trakcie spotkania, jak i na zakończenie procesu, kiedy żegnasz się z rekrutowanymi osobami.

Jak przeprowadzić skuteczną rozmowę rekrutacyjną? Pobierz e-book
Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

5 sygnałów, po których poznasz kiepskiego pracownika już na rozmowie o pracę

4 min czytania

Jak weryfikować wymagane kwalifikacje i umiejętności kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

6 min czytania

Jak przekazać kandydatowi informację o odrzuceniu z rekrutacji?

7 min czytania