eBook

Gdy masz dylemat, czy zatrudnić pracownika. Koniec umowy na okres próbny i co dalej…

3 min czytania

Zbliża się koniec umowy na okres próbny i co dalej zrobić z pracownikiem? Decyzja o zatrudnieniu „na stałe” pracownika jest prosta, gdy pracownik na okresie próbnym sprawdził się w 100%. Jednak takie sytuacje rzadko się zdarzają. Jeśli racjonalne wydaje Ci się zatrudnienie pracownika, ale w głębi duszy czujesz z tego powodu niezrozumiały dyskomfort, pomożemy Ci uporządkować myśli i podjąć optymalną decyzję.

Koniec umowy na okres próbny i co dalej?

Zdarza się, że mimo licznych pytań do kandydata na rozmowie rekrutacyjnej, dopiero w trakcie okresu próbnego odkryjesz, że nowozatrudniony pracownik ubarwił CV i wyolbrzymił swoje doświadczenie. W takiej sytuacji możesz zastanawiać się, jak sprawdzić pracownika pod kontem długofalowej efektywności w pracy? Czasami może się okazać, że choć pracownik na okresie próbnym ma świetne kwalifikacje, to nie da się z nim dogadać i pozostali pracownicy mijają go szerokim łukiem. Zdarza się też, że pracownik wykonuje swoje obowiązki prawidłowo, ale przy tym angażuje więcej Twojego czasu niż jesteś w stanie mu poświęcać.

Mimo tego typu faktów nieprzedłużenie umowy po okresie próbnym bywa trudną decyzją…

Dlaczego wielu pracodawców zatrudnia pracowników, z których nie do końca są zadowoleni?

  • Nie miałeś czasu, aby dokładnie przetestować pracownika na okresie próbnym lub nie wiedziałeś, jak sprawdzić pracownika. Czujesz, że masz za mało wniosków i obserwacji, aby ocenić jego przydatność w dłuższej perspektywie czasu.
  • Polubiłeś pracownika i teraz trudno jest Ci podjąć obiektywną decyzję.
  • Liczysz, że pracownik zmieni się, jeśli dasz mu kolejną szansę. Odsuwasz decyzję o nieprzedłużeniu umowy po okresie próbnym.
  • Poświęciłeś już sporo czasu i energii, aby znaleźć pracownika, a następnie wdrożyć go w obowiązki. Nie chcesz zaczynać wszystkiego od nowa.
  • Obawiasz się pokazania w firmie, że popełniłeś błąd, ponieważ zatrudniłeś kogoś, kto nie nadaję się do tej pracy. Martwisz się, że może to wpłynąć na Twój wizerunek.

Jeżeli obecnie jesteś jednak na etapie dalszych rekrutacji – sprawdź ofertę Pracuj.pl i opublikuj ogłoszenie już dziś

Przygotowaliśmy dla Ciebie konkretny, merytoryczny eBook, w którym znajdziesz:

  • 17 pytań, które warto sobie zadać,  jeśli masz wątpliwości, czy przedłużyć współpracę z pracownikiem na okresie próbnym i zastanawiam się, jak sprawdzić pracownika – koniec umowy na okres próbny i co dalej?

oraz dodatkowo:

  • 2 błędy, jakie możesz popełnić podczas podejmowania decyzji o nieprzedłużeniu umowy po okresie próbnym
  • Prosty schemat, jak rozwiązać problem
Czy zatrudnić pracownika po okresie próbnym? Pobierz eBook
50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Źródła rekrutacji - efektywne pozyskiwanie pracowników

6 min czytania

Koszty zatrudnienia pracownika w 2023 roku

6 min czytania

Karta szkolenia wstępnego BHP

5 min czytania