Porady

Jak szukać pracowników fizycznych?

4 min czytania

17.08.2021

Zatrudnienie dobrego pracownika fizycznego czasem bywa wyzwaniem. Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest większe niż liczba chętnych osób do takiej pracy. Wpływa na to wiele czynników m.in. system edukacji zawodowej, a także masowa emigracja specjalistów za granicę. Jak i gdzie zatem znaleźć pracownika fizycznego? Poznaj kilka pomysłów, które ułatwią Ci rekrutację pracowników fizycznych.

Spis treści: 

  1. Szukam pracownika do pracy fizycznej – gdzie zacząć rekrutację?
  2. Jak szukać pracowników fizycznych przez Internet?
  3. Sztuczki zawodowych rekruterów
  4. Rekrutacja pracownika fizycznego – podsumowanie

Szukam pracownika do pracy fizycznej – gdzie zacząć rekrutację?

Istnieje wiele różnych sposobów na szukanie pracowników, a ich skuteczność zależy przede wszystkim od oferowanego stanowiska oraz lokalizacji pracodawcy. Pamiętaj, że w lokalnych serwisach ogłoszeniowych pula kandydatów jest mocno ograniczona. O wiele szerszy zasięg oferują portale ogólnopolskie dedykowane wyłącznie ofertom pracy. Dzięki takiej stronie możesz też dotrzeć także do takich osób, które byłyby gotowe zmienić miejsce zamieszkania dla dobrej oferty pracy.

Jak szukać pracowników fizycznych przez Internet?

Czy wiesz, że aż 86% Polaków jest otwartych na nowe oferty pracy? Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy” ze stycznia 2021 r.

2/3 zapytanych przez nas Polaków szuka pracy online, zwłaszcza w dużych portalach z ofertami zatrudnienia jak Pracuj.pl. Dlatego ogłoszenie o pracy warto zamieścić właśnie w Internecie. Jak sprawić, by to Twój anons przyciągnął wzrok pracowników fizycznych?
  • W pierwszej kolejności decyduje wysokość wynagrodzenia. Wśród priorytetów wymieniło je aż 77% respondentów. Jeśli chcesz sobie zostawić pole do negocjacji, nie musisz deklarować konkretnej sumy. Wystarczy, że podasz przybliżoną kwotę w postaci „widełek wynagrodzenia”.
  • Większość kandydatów do pracy fizycznej ceni sobie także  łatwy dojazd do pracy – lokalizację blisko domu, dogodny dojazd komunikacją miejską lub darmowy transport do pracy oferowany przez pracodawcę. Dlatego podaj w ogłoszeniu dokładną lokalizację miejsca pracy.
  • Jednym z najważniejszych atutów pracodawcy jest także stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia. Tak wynika z naszego badania „Kariera okiem fachowca. Pracownicy fizyczni o życiu zawodowym” z maja 2021 r.. Dlatego w ogłoszeniu o pracy warto podać informację o rodzaju i długości kontraktu.

Sprawdź, czego szukają pracownicy fizyczni w ofercie pracy oraz skorzystaj z gotowych szablonów ogłoszeń na pracowników fizycznych

Sztuczki zawodowych rekruterów

Dobrze napisane ogłoszenie o pracy nie wystarczy. Z doświadczenia naszych klientów wiemy, że:

  • Nie wymagaj CV. Wielu kandydatów do pracy fizycznej nie ma gotowego życiorysu lub nie ma go „pod ręką”. Jeśli będziesz wymagać takiego dokumentu, o wiele mniej osób odpowie na Twoje ogłoszenie.
  • Podaj w ofercie pracy numer telefonu, aby kandydaci mogli szybko zgłosić chęć do pracy. Zgłoszenia mailowe potraktuj jedynie jako opcję dodatkową.
  • Podaj najważniejsze fakty o Twojej firmie, aby zbudować zaufanie – jak długo istnieje, czym się zajmuje, ilu pracowników zatrudnia. Wielu pracowników fizycznych ceni bezpieczeństwo zatrudnienia.

Rekrutacja pracownika fizycznego – podsumowanie

Polacy najczęściej szukają pracy przez Internet. Ważne, by w ogłoszeniu umieścić informacje o wynagrodzeniu, rodzaju kontraktu oraz lokalizacji miejsca pracy. O dobrego pracownika fizycznego niełatwo, dlatego kiedy już uda Ci się znaleźć pracownika, warto poznać sposoby na to, by go z nami zatrzymać na dłużej.50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Welcome Pack dla nowego pracownika

7 min czytania

Opinia o stażyście – przewodnik pracodawcy

6 min czytania

Podchwytliwe pytania - czy warto je zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

7 min czytania