Wyniki badania

Proza życia szefa firmy – Jak wygląda urlop właściciela małej firmy? Wyniki badania Pracuj.pl

5 min czytania

Przeprowadziliśmy ankietę wśród właścicieli małych firm, aby sprawdzić, czy polscy przedsiębiorcy są w stanie wygospodarować czas na urlop? Czy potrafią zapomnieć o pracy? Wyniki są nieco niepokojące, a dlaczego – o tym już za chwilę!

05.07.2021

Ile dni trwa urlop polskich przedsiębiorców?

Ponad 46% zapytanych właścicieli firm zatrudniających 1-50 pracowników zadeklarowało, że ich najdłuższy urlop w roku trwa pomiędzy 8 a 14 dni kalendarzowych. Na drugim miejscu są wakacje trwające od 4 do 7 dni, na co wskazało aż 36% ankietowanych właścicieli małych firm.
Niepokojące są jednak dane o blisko 6% przedsiębiorców, którzy biorą maksymalnie 4 dni kalendarzowe urlopu oraz o 5,8% właścicielach firm, którzy nie korzystają z urlopu w ogóle.

5,8% właścicieli małych firm nie korzysta z urlopu w ogóle.

Wyjątkowy, pandemiczny rok nie był łaskawy dla polskich przedsiębiorców także w zakresie urlopu – ponad 9% właścicieli firm zatrudniających 1-50 pracowników w ogóle nie skorzystała z prawa do wypoczynku, a blisko 44% osób biorących udział w badaniu wykorzystało w ciągu roku łącznie jedyne 15 dni na wolne od pracy.

Również i w tym roku polscy przedsiębiorcy nie deklarują długich wypoczynków. W 2021 roku 45% planuje wykorzystać maksymalnie 15 dni roboczych na urlop. Aż 26 dni urlopu – z których mogą korzystać pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę – zamierza wykorzystać jedynie 30% wszystkich ankietowanych szefów małych firm.

urlop szefa firmy

Ciałem na wakacjach, duchem w biurze

Urlop nie zawsze równa się wypoczynek – ponad połowa przebadanych przez nas właścicieli małych firm swój czas wolny poświęca na… wykonywanie zadań zawodowych!

Pomimo urlopu polski przedsiębiorca duchem pozostaje w biurze…

  • Ponad 86% właścicieli małych firm potwierdza, że podczas wakacji często lub zawsze myśli o pracy!
  • Co gorsza ponad połowa właścicieli firm odczuwa niepokój lub obawę, że w trakcie ich nieobecności coś pójdzie nie tak, co będzie miało wpływ na losy firmy.

To z kolei prowadzi do:

  • sprawdzania służbowych maili – 75% ankietowanych szefów firm,
  • wykonywania służbowych telefonów – 61,5% pracodawców,
  • poświęcania swojego czasu wolnego na wykonywanie zadań zawodowych – 54% właścicieli firm,
  • również i sami pracownicy dzwonią do swoich przełożonych, na co wskazało prawie 27% ankietowanych.

Na szczęście niemal 57% zapytanych pracodawców ma zaufanie do swoich pracowników. Deklarują, że nie mają obaw, że pracownicy wykorzystają urlop szefa, aby pracować mniej. Warto jednak zauważyć, że równocześnie blisko co trzeci właściciel firmy często lub zawsze kontroluje swoich pracowników w trakcie swojego urlopu. Jedynie 13,5% ankietowanych nie ma takiego zwyczaju.

Choć prowadzenie własnej firmy to bardzo odpowiedzialne zadanie, czasem warto dać głowie odpocząć. Pracownicy świetnie sobie poradzą, a nam też przyda się chwila relaksu. Ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Przedsiębiorcy, którzy nie są potrafią odpoczywać szybciej ulegają wypaleniu zawodowemu. Narażeni są też na choroby cywilizacyjne, które w konsekwencji utrudniają zarządzanie biznesem.

Sprawdź także: Co robią pracownicy, gdy szef jest na urlopie

Wypoczęty pracodawca to również dobry pracodawca! Kilka dni urlopu od myśli o pracy sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam wrócić do pracy z głową pełną nowych i znakomitych pomysłów. Docenią to przede wszystkim pracownicy, którzy często potrzebują wsparcia swojego przełożonego.

Szef – wzór dla swoich pracowników

Pracownicy uczą się od swoich przełożonych, jakie zachowania są właściwe.

  • Jeśli pozwalasz sobie na urlop i odpoczynek, pokazujesz zatrudnionym pracownikom, że odpoczynek jest bardzo ważny, aby pozostać w dobrej kondycji psychicznej, jak i fizycznej.
  • Jeśli odpisujesz na maile, dzwonisz do pracowników z pytaniami lub nowymi zadaniami, mogą pomyśleć, że podobnej postawy oczekujesz od nich w trakcie ich urlopu.

Zaplanuj urlop tak, aby spędzić ten czas z najbliższymi: rodziną, przyjaciółmi lub samotnie na rozwijaniu własnych pasji. Nie ma znaczenie, czy lubisz wędkować, opalać się na plaży, pływać czy jeździć off-roadami – wakacje to czas dla Ciebie i Twoją regenerację.

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Konflikt w pracy – jak mu zapobiegać i jak go rozwiązywać?

6 min czytania

Dofinansowanie do okularów

6 min czytania

Badanie satysfakcji pracowników

6 min czytania