Porady

Jak znaleźć pracownika? Co warto wiedzieć?

6 min czytania

17.08.2021

Znalezienie dobrego pracownika to nie kwestia przypadku czy szczęścia. Na efekty rekrutacji ma wpływ to, gdzie i jak szukamy pracownika. Rekrutacja zakończona powodzeniem to nie tylko taka, która wypełni wakat, ale przede wszystkim taka, której nie trzeba szybko powtarzać. Jak więc znaleźć pracownika, by nie musieć wkrótce zaczynać poszukiwań od nowa?

Spis treści:

 1. Sytuacja na rynku pracy
 2. W jakich zawodach panuje największa konkurencja o pracownika?
 3. Gdzie szukać pracowników?
 4. Jak napisać skuteczne ogłoszenie o pracę?
 5. Oszczędna rekrutacja
 6. Jak szukać pracowników? – podsumowanie

Sytuacja na rynku pracy

Aż 7 na 10 firm deklaruje, że nie może znaleźć wystarczającej liczby rąk do pracy. To dane raportu ManpowerGroup „Rozwiązanie problemu niedoboru talentów: dowiedz się, czego chcą pracownicy” z 2020r. Kłopoty z zatrudnieniem pracowników mają także małe firmy – 48% z nich nie może wypełnić wszystkich niezbędnych stanowisk. Przyczyn jest wiele. Podczas gdy bezrobocie maleje, rozwój gospodarki napędza popyt w niektórych branżach. Problemem jest także emigracja polskich specjalistów.

W jakich zawodach panuje największa konkurencja o pracownika?

Z badania Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów H1.2021” wynika, że najczęściej poszukiwani pracownicy to specjaliści ds. sprzedaży, specjaliści IT, doradcy klienta, pracownicy fizyczni, inżynierowie oraz specjaliści ds. finansów.

Z naszych badań wynika, że specjaliści ds. handlu i sprzedaży są od lat najczęściej poszukiwanymi pracownikami.

Pracownicy o kwalifikacjach sprzedażowych byli adresatami aż 29% wszystkich ogłoszeń o pracę zamieszczonych w I półroczu 2021 w serwisie rekrutacyjnym Pracuj.pl. Co ciekawe, w porównaniu do drugiego kwartału 2020 znacząco wzrosła popularność ogłoszeń na ekspertów IT. Co piąta oferta na Pracuj.pl dedykowana była właśnie im.

Warto zauważyć, że na czwartym miejscu pod względem popularności ofert pracy byli pracownicy fizyczni. Ponad 48 tysięcy ofert pracy, które zostały zamieszczone w H1.2021 w serwisie Pracuj.pl, było skierowanych do pracowników fizycznych np. kucharzy, kasjerów, magazynierów, kierowców czy pracowników produkcji.

Gdzie szukać pracowników?

Pracownika można pozyskać na wiele różnych sposobów. Na przykład część firm zatrudnia pracowników z polecenia lub korzysta z usług agencji pracy. Jednak od kilku lat najpopularniejszym sposobem szukania pracowników są portale internetowe. Dzięki nim możesz dotrzeć do dużej liczby osób szukających nowej pracy. Dobre ogłoszenie może skusić pracownika nawet do przeprowadzki.

Istnieje wiele witryn dedykowanych ofertom pracy np. z konkretnych branż czy zamieszczających lokalne ogłoszenia. Zwykle jednak najszybciej znajdziesz pracownika za pomocą ogólnopolskich portali pracy, z których korzystają miliony osób szukających pracy.

Jak napisać skuteczne ogłoszenie o pracę?

Diabeł tkwi w szczegółach! Często kandydaci podejmują decyzję, czy zainteresować się ofertą pracy, w ciągu kilku sekund od jej otwarcia. Dlatego ważne jest, aby treść ogłoszenia była wiarygodna, atrakcyjna i zawierała informacje, które pozwolą Ci zatrudnić pracowników o odpowiednich umiejętnościach.

 • Ogłoszenie powinno zawierać informacje o pracodawcy, zakres obowiązków przyszłego pracownika, wymagane od niego umiejętności oraz oferowane warunki zatrudnienia (czas pracy, forma zatrudnienia, benefity pozapłacowe itp.). Im lepiej opiszesz realia stanowiska, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz wartościowe życiorysy. Zamiast więc przekopywać się przez niezliczone CV, które nie spełniają Twoich wymagań, postaw od samego początku na precyzyjną komunikację z kandydatami do pracy.
 • Zadbaj, aby informacje były uporządkowane i proste do zrozumienia.
 • Ogłoszenie o pracę, które zapada w pamięć to takie, które oprócz faktów napisane jest w przyjaznym tonie. Czasem wystarczy dodać „najlepsza kawa w mieście”, by wyróżnić się z tłumu innych ofert pracy.
 • Coraz więcej pracowników oczekuje informacji o oferowanych zarobkach w ogłoszeniu. Zachęcamy Cię do dodania takiej informacji szczególnie w przypadku pracowników fizycznych np. kierowców, magazynierów, pracowników produkcji.
 • Jest duża grupa kandydatów, która przegląda oferty prac po lokalizacji, więc warto podać w ogłoszeniu także miejsce wykonywania pracy.
 • Ułatw kandydatom odpowiedź na Twoją ofertę – jeśli nie jest to konieczne, nie oczekuj CV i zweryfikuj kompetencje pracownika w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
 • W przypadku pracowników fizycznych koniecznie podaj w ogłoszeniu numer telefonu, aby mogli szybko zgłosić swoją chęć do pracy.

Oszczędna rekrutacja

Pamiętaj, że rekrutacja i wdrożenie nowego pracownika pochłaniają czas i pieniądze. Wybór „najtańszego” pracownika może oznaczać, że po paru miesiącach zmieni pracę na lepszą. W miarę możliwości zaproponuj więc kandydatom konkurencyjne rynkowo warunki.

Jeżeli Twoja firma jest obecnie w kryzysie, możesz np. umówić się z pracownikiem na wzrost wynagrodzenia po kilku miesiącach lub zaoferować korzyści pozapłacowe np. możliwość korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych.

Chcesz stworzyć miejsce pracy, w którym pracownikom będzie się chciało pracować? Poznaj metody na motywowanie pracowników, które nie wymagają nakładów finansowych.

Jak szukać pracowników – podsumowanie

70% pracodawców deklaruje, że ma problem ze znalezieniem potrzebnych pracowników. Aby nie tracić czasu i pieniędzy, od początku zadbaj o skuteczność Twojej rekrutacji. Sposoby na skuteczną rekrutację pracownika zależą od oferowanego stanowiska. Popularną metodą jest dodanie ogłoszenia w Internecie np. portalu z ofertami pracy. Podczas gdy wykwalifikowanych pracowników biurowych może zachęcić wyróżniające się ogłoszenie, pracownicy fizyczni oczekują przede wszystkim konkretnych informacji. Istotne jest, aby w obu przypadkach treść ogłoszenia była wiarygodna i odpowiadała na najważniejsze pytania przyszłego pracownika. Opisz zakres obowiązków na oferowanym stanowisku, wymagane od kandydata umiejętności oraz warunki zatrudnienia, w tym także oferowane wynagrodzenie.

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Pracownicy z Ukrainy – rozwiązanie problemu braków kadrowych?

5 min czytania

Jak szukać pracowników fizycznych?

4 min czytania

Gdy masz dylemat, czy zatrudnić pracownika. Koniec umowy na okres próbny i co dalej…

2 min czytania
[^[email protected]]
[^[email protected]]
[^[email protected]]
[^[email protected]]