Porady

Jak znaleźć pracowników budowlanych?

4 min czytania

17.08.2021
Znalezienie pracownika budowlanego to z roku na rok coraz większe wyzwanie. To, czy zdobędziesz nowe ręce do pracy w Twojej firmie, zależy od tego, gdzie i jak szukasz pracowników. Wiele także zależy od oferowanych warunków zatrudnienia.
Spis treści:

Jak szukać pracowników budowlanych?

Rynek budowlany w Polsce ulega ciągłym zmianom, a zapotrzebowanie na siłę roboczą rośnie. Chociaż przybywa pracowników budowlanych z Ukrainy, problemem jest nadal brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych fachowców.
Najpopularniejszym sposobem szukania pracowników budowlanych jest zamieszczanie ogłoszeń o pracy w Internecie. Do przeszłości powoli odchodzą anonse w prasie. Dzięki ogólnopolskim portalom możesz dotrzeć do dużej ilości osób.

Jak napisać ofertę pracy dla pracownika budowlanego?

  • Aby ułatwić sobie zatrudnienie pracownika o niezbędnych kwalifikacjach, podaj w ogłoszeniu wszystkie wymagania związane z kwalifikacjami, doświadczeniem oraz umiejętnościami przyszłego pracownika. Podziel swoje wymagania na niezbędne i mile widziane.
  • Coraz więcej pracowników fizycznych podejmuje pracę w nowym dla nich zawodzie, jeśli pracodawca zaoferuje im przeszkolenie. Jeśli od dłuższego czasu masz problem z rekrutacją pracownika budowlanego, rozważ taką opcję i koniecznie napisz o niej wyraźnie w ogłoszeniu o pracę.
  • Podaj oferowane wynagrodzenie lub kwoty „od… do…” (tzw. widełki wynagrodzeń), jeśli zarobki będą zależeć np. od umiejętności przyszłego pracownika. Poziom wynagrodzenia to jedna z najważniejszych informacji dla pracowników fizycznych w ogłoszeniu o pracę
  • Określ godziny pracy i formę zatrudnienia (umowa o pracę, zlecenie, dzieło itp.)
  • Wskaż dokładne miejsce pracy. Jeśli oferujesz dojazd do pracy, koniecznie wspomnij o tym w treści oferty.
  • Pracownicy fizyczni cenią łatwy kontakt z pracodawcą – podaj w ogłoszeniu numer telefonu, pod którym mogą zgłosić swoją chęć do pracy. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie wymagaj od pracowników budowlanych przesłania CV. Dzięki temu zgłosi się do Ciebie więcej chętnych do pracy kandydatów.

Zarobki w branży budowlanej

Wynagrodzenie to jeden z najważniejszych aspektów oferty pracy dla pracowników fizycznych, w tym także dla pracowników budowlanych. Według badania Pracuj.pl z maja 2021 r. pracownicy fizyczni zmieniają pracę głównie z powodu zarobków.
Aby móc zaproponować konkurencyjne wynagrodzenie, warto zdawać sobie sprawę ze standardowych stawek. Przez lata wypłaty w branży budowlanej uchodziły za jedne z najniższych. Jednak według „Raportu płacowego” firmy Sedlak & Sedlak z 2021 r. zarobki w budownictwie rosną.
Firmy badające wynagrodzenia uważają budownictwo za trudną branżę do analizy. Zgłaszane stawki mogą być zaniżane lub pomijają premie. Oczywiście, dokładne wynagrodzenie zależy też od specjalności i stażu pracy.

  • Średnie zarobki w budownictwie pod koniec roku 2020 roku wyniosły ok. 5500 zł brutto. Według GUSu to o 500 zł więcej niż nie cały rok wcześniej.
  • Sedlak & Sedlak wyliczył też, że co czwarty pracownik budowlany zarabiał powyżej 7000 zł brutto, a początkujący robotnicy budowlani deklarowali zarobki na poziomie ok. 2950 zł brutto (badanie 9 tys. pracowników budowlanych).

To, jakiego wynagrodzenia mogą oczekiwać pracownicy budowlani, zależy także od regionu. Ze wspomnianego raportu wynika, że:

  • Najwięcej zarobić można w woj. mazowieckim. Średnia wyniosła tam 5789 zł brutto.
  • Najmniej proponowali pracodawcy w woj. podkarpackim i lubelskim, gdzie miesięczna wypłata nie przekraczała 4000 zł brutto.

Jak znaleźć pracowników budowlanych – podsumowanie

Zapotrzebowanie na pracowników budowlanych jest większe niż liczba dostępnych na rynku pracowników o takiej specjalizacji.

Aby zdobyć chętnych do pracy w branży budowlanej, należy napisać ogłoszenie, zawierające odpowiedzi na najważniejsze pytania kandydatów. Dotyczą one przede wszystkim warunków pracy i zarobków.

Atrakcyjne wynagrodzenie jest jednym z głównych sposobów pozyskania pracowników. Liczą się także łatwy dojazd do pracy oraz możliwości przeszkolenia.50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Ogłoszenie o prace - Wzór

2 min czytania

Jak szukać pracowników fizycznych?

4 min czytania

Pracownik fizyczny - Czego szuka w ogłoszeniu o prace? Wyniki badania Pracuj.pl

4 min czytania