Porady

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatowi?

7 min czytania

Rozmowa kwalifikacyjna to bez wątpienia najważniejszy element rekrutacji nowego pracownika. Jest to okazja do spotkania się z kandydatami i zweryfikowania ich kompetencji, doświadczenia oraz motywacji. Dobrze przemyślane i dopasowane do konkretnego stanowiska pytania, pozwolą Ci sprawdzić, czy kandydat spełnia Twoje oczekiwania i jest odpowiednią osobą do pracy w Twojej firmie. Jakie pytania zadać, żeby dobrze wybrać konkretnego kandydata? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób rozpocząć rozmowę, aby rozluźnić atmosferę?
  • Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatowi, aby sprawdzić, czy to odpowiednia osoba na rekrutowane stanowisko?
  • Jak poznać umiejętności komunikacyjne i interpersonalne kandydata?

Podstawą dobrze przeprowadzonej rozmowy rekrutacyjnej, która dostarczy Ci jak najwięcej cennych informacji o kandydatach, jest odpowiednie przygotowanie pytań zadanych podczas wywiadu. Kwestie, które pozwolą Ci na otrzymanie wszystkich potrzebnych danych i zweryfikowanie informacji zawartych w CV, powinny głównie dotyczyć 4 obszarów:

  • motywacji do pracy,
  • doświadczenia zawodowego,
  • oczekiwań i dyspozycyjności,
  • wykształcenia i dodatkowych umiejętności.

Rozluźnij atmosferę spotkania

Dla większości osób szukających pracy rozmowa kwalifikacyjna to mocno stresująca sytuacja. Zadbaj o swobodną atmosferę i daj kandydatowi chwilę na oswojenie się z nowym miejscem. Dobrym pomysłem na zapewnienie kandydatowi poczucia komfortu jest przedstawienie mu harmonogramu spotkania. Dzięki temu Twój rozmówca poczuje się pewniej i nie będzie stresował się, że spotka go jakieś nieoczekiwane zadanie.

Zanim przystąpisz do wywiadu rekrutacyjnego, zadaj kandydatowi mniej merytoryczne pytania, na które na pewno będzie znał odpowiedź np. o jego pasje i zainteresowania. Z pozoru standardowe i przewidywalne pytanie o hobby nie tylko zredukuje stres kandydata, ale również dostarczy Ci informacji o jego osobowości i cechach charakteru. Jeśli kandydat powie, że interesuje się strategicznymi planszówkami, to z dużym prawdopodobieństwem jego mocnymi stronami mogą być cierpliwość i umiejętność logicznego myślenia.

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej kandydatowi, aby sprawdzić, czy to odpowiednia osoba do Twojej firmy?

Każda firma ma własną specyfikę działania, misję i wartości. Pytania do kandydata powinny dać Ci odpowiedź, czy Twój rozmówca jest brakującym ogniwem i odnajdzie się w Twojej firmie.

1. Motywacja

Pytania o motywację to niezmiernie istoty element wywiadu rekrutacyjnego. Dzięki nim dowiesz się, co motywuje kandydata do pracy. Uzyskasz informację, czy jest nastawiony na rozwój i wyzwania zawodowe, czy motywują go jedynie benefity finansowe. Zadanie poniższych pytań pozwoli Ci zweryfikować, czy Twoja firma jest w stanie spełnić potrzeby pracownika i odpowiednio zmotywować go do pracy.

  • Dlaczego chce Pan/i zmienić dotychczasową pracę?
  • Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani zaaplikować do naszej firmy?
  • Co Pana/Panią motywuje do pracy?
  • Co jest dla Pana/Pani ważne przy zmianie pracy?

2. Doświadczenie zawodowe

Dzięki pytaniom o doświadczenie zweryfikujesz wiedzę kandydata i lepiej poznasz jego dotychczasowe obowiązki. Uzyskane informacje pozwolą Ci ocenić, czy dany kandydat ma potencjał i sprawdzi się na rekrutowanym stanowisku, czy jednak jego kompetencje okażą się za niskie i nie spełni on Twoich wymagań.

  • Jakie są Pana/Pani obowiązki na obecnym stanowisku? Czym obecnie się Pani zajmuje?
  • Dlaczego Pan/Pani zakończył/a współpracę z tym pracodawcą? Dlaczego zdecydował/a się Pani na rozpoczęcie pracy w firmie [nazwa firmy]?
  • Jaki był Pana/Pani zakres odpowiedzialności?
  • W jakich projektach/zadaniach brał/a Pan/i udział?
  • Jakie było Pana/Pani ulubione zadanie w Pana/Pani pracy? Dlaczego?

3. Oczekiwania i dyspozycyjność kandydata

Dzięki poniższym pytaniom sprawdzisz, czy oczekiwania finansowe kandydata oraz preferowane przez niego warunki pracy są zbieżne z tym, co możesz mu zaoferować. W tej części wywiadu dopytaj również o dyspozycyjność kandydata, okres wypowiedzenia oraz branie udziału w innych rekrutacjach w tym momencie. Te informacje pozwolą Ci określić gotowość kandydat do podjęcia współpracy oraz czas, jaki potrzebujesz na załatwienie formalności związanych z zatrudnieniem nowego pracownika.

  • Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?
  • Czego Pan/Pani oczekuje od nowego pracodawcy?
  • Jaki ma Pan/Pani okres wypowiedzenia?
  • Czy jest Pan/Pani gotowa do odbywania podróży służbowych? (jeśli stanowisko tego wymaga)

4. Wykształcenie i dodatkowe umiejętności

Jeśli na rekrutowanym przez Ciebie stanowisku wymagasz konkretnego poziomu wykształcenia lub dodatkowych umiejętności, warto podczas rozmowy zadać kandydatowi poniższe pytania.

  • Jaki jest poziom Pana/Pani wykształcenia?
  • Jakie umiejętności, które zdobył/a Pan/Pani podczas szkoleń wykorzystuje Pan/Pani w swojej codziennej pracy?
  • Proszę ocenić Pana/Pani znajomość języka angielskiego w skali od 1-5, gdzie 1 oznacza najniższą ocenę.
  • Proszę ocenić Pana/Pani znajomość MS Word w skali od 1-5?

Szukasz odpowiedniego kandydata? Zapoznaj się z ofertą i opublikuj ogłoszenie w Pracuj.pl, gdzie co 2 minuty kolejny pracodawca znajduje nowego pracownika.

Jak poznać umiejętności komunikacyjne i interpersonalne kandydata?

Warto, abyś podczas wywiadu zadał również pytania, dzięki którym poznasz umiejętności komunikacyjne i interpersonalne kandydata. Pozwoli Ci to sprawdzić dopasowanie Twojego rozmówcy do pozostałych współpracowników oraz stylu pracy w Twojej firmie.

  • Jak radzi sobie Pan/Pani w sytuacjach konfliktowych?
    To pytanie dostarczy Ci informacji o umiejętnościach interpersonalnych kandydata oraz jak sobie radzi w sytuacjach konfliktowych. Dowiesz się, czy Twój rozmówca ma umiejętność porozumienia się z innymi współpracownikami o różnych typach osobowości.
  • Co powiedzieliby o Panu/Pani współpracownicy?
    W ten sposób zadane pytanie dostarczy Ci informacji, jakie kandydat ma wartości w pracy i jaka jest jego samoocena jako pracownika. Dowiesz się również, czy Twój rozmówca preferuje pracę zespołową czy indywidualną.
  • Proszę opowiedzieć coś o sobie.
    To z pozoru banalne zadanie dostarczy Ci informacji o zdolnościach autoprezentacji kandydata oraz o jego cechach charakteru, które uważa za swoje mocne strony. Dzięki temu możesz ocenić dopasowanie Twojego rozmówcy do zespołu oraz stanowiska pracy.

Podsumowanie

Przemyślane i odpowiednio zadane pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej bez wapienia pomogą Ci w wyborze najlepszego kandydata. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem rekrutacji, określić Twoje oczekiwania wobec nowej osoby na rekrutowanym stanowisku. Pomoże Ci to w przygotowaniu pytań, które zweryfikują, czy Twoje potrzeby i wartości firmy są zbieżne z tym, co reprezentuje kandydat i co jest dla niego istotne. Pamiętaj o tym, aby uważnie słuchać kandydata. W ten sposób ułatwisz sobie zadawanie kolejnych pytań i zdobywanie informacji o rozmówcy. Śmiało pogłębiaj kwestie poruszone przez kandydata, dociekaj dlaczego, jak, w jakim celu. Nie zapomnij o tym, żeby umożliwić rozmówcy zadanie pytań Tobie. Na końcu rozmowy zapytaj kandydata wprost: Czy ma Pan/i pytania do mnie?

Sprawdź także, jakie dokumenty dla nowego pracownika są obecnie wymagane.



50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Welcome Pack dla nowego pracownika

7 min czytania

Opinia o stażyście – przewodnik pracodawcy

6 min czytania

Podchwytliwe pytania - czy warto je zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

7 min czytania