Porady

List powitalny w pracy – jak go napisać, co zawrzeć? + wzór listu powitalnego

6 min czytania

W związku z rosnącą konkurencyjnością o lojalnego pracownika, szczególnie w branżach, gdzie specjalistów brak, coraz bardziej liczy się stworzenie pozytywnego wizerunku firmy. W wywarciu dobrego pierwszego wrażenia na nowo zatrudnionym pracowniku, pomoże Ci przyjazny w tonie list powitalny. Sprawdź nasze wzory i przekonaj się, dlaczego warto poświęcić parę minut na stworzenie takiej wiadomości.

25.07.2022

Spis treści:

  1. Dlaczego warto napisać list powitalny?
  2. Jak napisać list powitalny?
  3. Mail powitalny nowego pracownika – wzór
  4. Podsumowanie

Streszczenie:

Nowa praca często wiąże się ze stresem i wieloma pytaniami. W rozwianiu wątpliwości i rozpoczęciu współpracy w jak najlepszy sposób pomoże mail powitalny w nowej pracy. List powitalny ma na celu przede wszystkim przywitanie nowego pracownika oraz przedstawienie go, pozostałym członkom zespołu.

Dlaczego warto napisać list powitalny?

List powitalny to pierwszy kontakt firmy z wybraną osobą na poziomie pracownika, a nie jednego z kandydatów.

Co ciekawe, według badania przeprowadzonego przez SlickText 2019, mimo że 34% pracowników nie ma w zwyczaju otwierać maili od HR, mail powitalny czyta aż 91% pracowników. Warto więc wykorzystać tę okazję, by we właściwy sposób rozpocząć współpracę.

  1. Zaprezentuj się jako przyjazna firma.
  2. Wyprzedź ewentualne pytania i często pojawiające się wątpliwości, dzięki czemu pracownik będzie mógł się skupić na wdrażaniu się w nowe obowiązki.
  3. Zadbaj od pierwszego dnia o zdobycie lojalnego pracownika. Rozpoczęcie pracy to dla większości osób stres. Pracownik z pewnością doceni wiadomość, która ciepło przywita go w nowym zespole.
  4. Ułatw nowemu zatrudnionemu integrację z zespołem. W ten sposób nie tylko wpłyniesz na korzystną atmosferę w pracy, ale też zacieśnisz relacje pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, co w przyszłości może przełożyć się na ich produktywność.

Jak napisać list powitalny?

List powitalny można podzielić na taki skierowany bezpośrednio do nowego zatrudnionego, jak i ten, którego odbiorcą jest cały zespół. Celem tego ostatniego jest przedstawienie nowego członka zespołu z prośbą o ciepłe przyjęcie. Taki gest może pomóc w nawiązaniu przyjacielskich relacji z pozostałymi zatrudnionymi.

W małej i średniej firmie taki mail skieruj do wszystkich pozostałych zatrudnionych. W większej wystarczy, że wyślesz go do tych, którzy będą mieli na co dzień styczność z nowym pracownikiem.

Mail powitalny powinien być spersonalizowany – zarówno pod względem stanowiska, jak i specyfiki firmy. Dobrze, aby był dostosowany do stylu komunikacji firmy. Jeśli Twoja firma ma bardzo formalny sposób komunikowania się ze swoimi zatrudnionymi, to taki właśnie powinien być ton listu do nowego pracownika. W przeciwnym razie można sobie pozwolić na nieco bardziej zrelaksowany, przyjazny styl wypowiedzi.

 W mailu powitalnym nowego pracownika można również zamieścić informację o osobie, z którą pracownik powinien się kontaktować w razie pytań, czy wątpliwości.

Pracodawco, rekrutujesz pracowników? Opublikuj ogłoszenie o pracę w Pracuj.pl

Wzór maila powitalnego nowego pracownika

List gratulacyjny w związku z zakończeniem rekrutacji z sukcesem nie musi być ostatnią wiadomością, którą wyślesz do kandydata na oferowane stanowisko. Warto napisać list czy mail powitalny już po uzgodnieniu warunków współpracy. Może on wyglądać następująco:

Drogi/droga [Imię pracownika]

Bardzo się cieszymy, że dołączasz do naszego zespołu.

Aby pomóc Ci wdrożyć się w nowe obowiązki, załączam wszystkie niezbędne przed rozpoczęciem pracy informacje. Dowiesz się z nich m.in. co ze sobą zabrać pierwszego dnia, o której godzinie na Ciebie czekamy oraz jakie są nasze wymagania względem uniformu. Pierwszy dzień przeznaczyliśmy w całości na szkolenia i oprowadzenie Cię po naszej siedzibie.

Jeżeli potrzebujesz parkingu, znajdziesz go pod budynkiem. Mamy także stojaki na rowery.

Pod poniższym linkiem znajdziesz prezentację naszego zespołu, dzięki czemu nie będziesz musiał/musiała stresować się zapamiętaniem kilkunastu imion jednocześnie.

Jestem przekonana/przekonany, że łatwo się odnajdziesz w naszej firmie. Jednak w razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości, nie wahaj się ze mną skontaktować pod tym adresem mailowym czy numerem telefonu: [numer telefonu służbowego].

Z życzeniami udanego pierwszego dnia w nowej pracy!

Twój HR Manager / [Twoje imię]

Inaczej będzie wyglądał mail powitalny w nowej pracy w przypadku pracownika zdalnego: 

Drogi/droga [Imię pracownika]

Jeszcze raz gratulujemy przejścia z sukcesem naszej rekrutacji. Nawet jeśli nie będziemy się na co dzień widzieć, cieszymy się, że będziemy mieć w zespole tak wykwalifikowanego [nazwa stanowiska].

Aby pomóc Ci wdrożyć się w nasz styl pracy, zaplanowaliśmy wirtualne szkolenie. Jednak prosimy, byś jeszcze przed spotkaniem wykonał/wykonała test łącza [link]. Twoje łącze internetowe powinno osiągać przynajmniej [wartość].

W razie pytań lub wątpliwości śmiało dzwoń lub pisz. 

Do zobaczenia online w poniedziałek o 8:00 [link].

Twój HR Manager /  [Twoje imię]

Z kolei do pozostałych zatrudnionych możesz wysłać wiadomość o treści zbliżonej do poniższego szablonu.

Mail powitalny do współpracowników – wzór:

 

Cześć wszystkim!

Od dzisiaj mamy w zespole [imię pracownika]. Obejmie stanowisko [nazwa stanowiska] i będzie odpowiedzialna/odpowiedzialny za [główne obowiązki]. W związku z tym będzie blisko współpracować z [imiona członków zespołu]. Liczymy, że pomożecie jej/mu odnaleźć się w nowej roli.

W związku z nowym członkiem zespołu planujemy też wspólne wyjście integracyjne do waszej ulubionej pizzerii w przyszły piątek. Proszę, wpiszcie się na załączoną listę, jeśli pasuje wam termin i godzina. Potrzebujemy informacji zwrotnej do czwartku do 12:00 w celu zrobienia rezerwacji.   

Dobrego dnia!

Twój HR Manager /  [Twoje imię]

Podsumowanie

Wysłanie listu powitalnego do nowego pracownika zajmie Ci tylko chwilę, zwłaszcza jeśli skorzystasz z naszego wzoru. Jednak ten drobny gest może sprawić, że nowy zatrudniony odbierze Cię jako przyjaznego pracodawcę oraz lepiej  zintegruje się z zespołem. Z kolei zawarcie w takiej wiadomości informacji o tym, jak się przygotować na pierwszy dzień pracy na nowym stanowisku, pomoże odbiorcy z łatwością wdrożyć się w obowiązki.

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Badania kierowców zawodowych – o co powinien zadbać pracodawca

6 min czytania

Kody zawodów - poszczególne stanowiska i ich kody ustalane przez ZUS

7 min czytania

List intencyjny dla pracownika jako obietnica zatrudnienia

5 min czytania