Miejsce wykonywania pracy w ogłoszeniu i umowie o pracę
6 min czytaniaMogłoby się wydawać, że podanie miejsca wykonywania pracy w umowie oraz w ogłoszeniu o pracę jest bardzo proste. Jednak prawda okazuje się zupełnie inna. Zdarzają się pytania, które potrafią przysporzyć nie mało problemów. Jak na przykład określić miejsce wykonywania pracy zdalnej? A co wpisać w umowie, jeśli miejsce wykonywania pracy to cała Polska? Wreszcie, jak powinna przebiegać zmiana miejsca wykonywania pracy? Dowiedz się, co mówi Kodeks pracy.
30.12.2022
Spis treści:
- Miejsce wykonywania pracy – przepisy
- Miejsce wykonywania pracy – dlaczego jest tak ważne?
- Miejsce w ogłoszeniu o pracę
- Miejsce wykonywania pracy zdalnej
- Miejsce wykonywania pracy kierowcy
- Zmiana miejsca wykonywania pracy
- Podsumowanie
Streszczenie:
Miejsce wykonywania pracy w umowie regulowane jest przepisami Kodeksu pracy. W myśl przepisów miejsce wykonywania pracy to stały punkt w znaczeniu geograficznym, który może oznaczać zarówno dokładny adres, jak i obszar kraju czy nawet kontynentu, jak w przypadku kierowców jeżdżących po całej Europie. Co ważne, siedziba pracodawcy niekoniecznie jest tym samym co rzeczywiste miejsce wykonywania pracy. Należy też pamiętać, że zmiana miejsca wykonywania pracy nie może być postanowiona jednostronnie.
Miejsce wykonywania pracy – przepisy
Miejsce wykonywania pracy stanowi element umowy o pracę w myśl art. 29 §1 pkt 2 Kodeksu pracy. Należy tu odróżnić rzeczywiste miejsce wykonywania pracy od siedziby pracodawcy.
Miejsce świadczenia pracy stanowi istotny składnik umowy o pracę, dlatego zmiana miejsca wykonywania pracy nie może być postanowiona jednostronnie.
Jednak miejsce wykonywania pracy niekoniecznie musi wiązać się z jednym adresem. W przypadku pracowników stale przemieszczających się, dopuszczalne jest określenie miejsca pracy jako obszaru geograficznego.
Miejsce wykonywania pracy – dlaczego jest tak ważne?
Z punktu widzenia prawa miejsce wykonywania pracy jest niezbędne przede wszystkim do ustalenia, czy pracownik przebywał w podróży służbowej wykonując zadania poza siedzibą pracodawcy. Jeśli tak, należy mu się zwrot kosztów podróży służbowej.
Aby określić, czy dany wyjazd pracownika należy traktować jako podróż służbową, powinno się zweryfikować czy wyjazd:
- wykraczał poza obszar określony w umowie jako miejsce wykonywania pracy,
- nastąpił na polecenie pracodawcy,
- miał charakter incydentalny.
Miejsce wykonywania pracy w ogłoszeniu o pracę
Miejsce wykonywania pracy nie może być pominięte w ofercie pracy.
Co czwarty kandydat przeglądający ogłoszenia uważa, że brak informacji o miejscu wykonywania pracy stanowi przeszkodę przed wysłaniem CV.
Wynika to z potrzeby połączenia życia prywatnego z zawodowym. W takiej sytuacji każda godzina przeznaczana na dotarcie do pracy utrudnia pogodzenie wszystkich istotnych obowiązków.
Co więcej, pracodawca powinien też wziąć pod uwagę, że pracownik, który ma utrudniony dojazd do pracy może częściej się spóźniać oraz być bardziej zmęczony i zestresowany niż ci, których miejsce zamieszkania jest dobrze skomunikowane z lokalizacją firmy.
Zanim opublikujesz ogłoszenie, upewnij się zatem, że:
- podałeś dokładny adres firmy i miejsca wykonywania pracy, jeśli jest inne niż siedziba,
- podkreśliłeś atuty lokalizacji, typu informacje o odległości od przystanków metra czy drogi szybkiego ruchu,
- opisałeś benefity dla przyszłego pracownika typu firmowe miejsce parkingowe, zniżki na bilety na komunikację miejską czy organizowany przez pracodawcę transport,
- określiłeś godziny pracy – ta sama trasa w godzinach szczytu może zajmować pracownikowi o wiele więcej czasu niż w porze poza największym ruchem,
- wspomniałeś o możliwości pracy zdalnej lub elastycznych godzinach pracy, jeżeli takie opcje oferujesz.
Miejsce wykonywania pracy zdalnej
Zgodnie z przepisami jako główne miejsce wykonywania pracy zdalnej wskazuje się adres zamieszkania pracownika. Jednak pracownik może uzyskać akceptację pracodawcy do pracy z dowolnego innego miejsca, w tym także za granicą.
Miejsce wykonywania pracy kierowcy
W niektórych zawodach trudniej niż w innych określić miejsce wykonywania pracy. Do takich przypadków należy przedstawiciel handlowy czy zawodowy kierowca. W umowie o pracę powinna się wtedy znaleźć nie siedziba firmy a zakres tras, na jakich będzie operował pracownik. Może to być cała Polska lub nawet Europa.
Co ważne, kierowca transportu międzynarodowego nie jest w podróży służbowej w rozumieniu prawa. Jeśli jednak zakres tras pracownika się zmieni, na przykład obok krajowych zleceń firma podpisze kontrakt z dostawcą z zagranicy, może być konieczne podpisanie aneksu do umowy.
Zmiana miejsca wykonywania pracy
Pracodawca musi ubiegać się o zgodę pracownika, jeśli konieczna jest zmiana miejsca wykonywania pracy. Zmiana miejsca wykonywania pracy może zostać dokonana za porozumieniem stron w formie:
- wypowiedzenia zmieniającego,
- aneksu do umowy.
Podsumowanie
Miejsce wykonywania pracy nie zawsze jest tożsame z siedzibą pracodawcy. Obie strony muszą się zgodzić na to, gdzie będą wykonywane służbowe obowiązki – dotyczy to także pracy zdalnej czy stanowisk związanych z ciągłymi wyjazdami. W przypadku pracy zdalnej podaje się z reguły adres pracownika, a jeśli zatrudniony musi się nieustannie przemieszczać, należy określić zakres przewidywanych tras. Taka sytuacja ma miejsce przykładowo w umowie zawodowych kierowców. Miejsce wykonywania pracy w umowie podlega pod przepisy Kodeksu pracy. W związku z tym zmiana miejsca wykonywania pracy nie może być postanowiona jednostronnie, ale wymaga podpisania aneksu do umowy lub wypowiedzenia zmieniającego.
Artykuł został przygotowany we współpracy z radcą prawnym z Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.
Treść artykułu została zamieszczona jedynie w celach informacyjnych i nie stanowi ani nie może zastąpić profesjonalnej porady prawnej. Wszystkie artykuły są aktualne jedynie w dniu ich opracowania. Należy zauważyć, że tego typu informacje szybko mogą stać się nieaktualne. Nie należy podejmować jakichkolwiek działań na podstawie informacji umieszczonych na niniejszej stronie bez uprzedniego zasięgnięcia porady prawnej.