Porady

Motywowanie pracowników. Sprawdzone sposoby, by pracownik lubił pracę w Twojej firmie

5 min czytania

Za sukcesem każdej firmy stoją ludzie, dlatego pracodawcy starają się tworzyć atrakcyjne miejsca pracy i szukają odpowiedzialnych oraz godnych zaufania pracowników. Znalezienie odpowiedniej osoby i wdrożenie jej na stanowisko już jednak nie wystarcza. Coraz częściej przedsiębiorcy borykają się z problemem rotacji w firmach, która jest dla nich realnym kosztem. Warto zatem poznać sposoby na motywowanie pracowników, zwłaszcza tych z młodego pokolenia, którzy coraz chętniej odchodzą do korporacji.

17.08.2021

Spis treści:

 1. Dlaczego motywowanie pracownika jest tak istotne?
 2. Jak zachęcić pracownika do pracy?
 3. Sposoby na motywowanie pracowników
  • Potrzeba równowagi a motywacja pracownika
  • Jaki wpływ ma potrzeba bezpieczeństwa na poziom motywacji pracownika?
  • Jak atmosfera w pracy przekłada się na motywację pracownika?
  • Jak motywuje nas potrzeba uznania?
  • Samorealizacja a poziom motywacji pracownika 
 4. Motywowanie pracowników – podsumowanie

Dlaczego motywowanie pracownika jest tak istotne?

Pracodawcy skarżą się, że motywowanie pracowników to nie lada wyzwanie. Nie wystarczają już podstawowe benefity, żeby utrzymać zaangażowanie pracownika. Jak więc sprawić, by nie chciał odejść?

Powody, dla których ludzie zmieniają pracę, zależą od wielu czynników. Należą do nich wiek pracownika, stanowisko czy miejsce zamieszkania.

Najczęściej na decyzję o odejściu wpływa wyższe wynagrodzenie u konkurencji. Do innych przyczyn należą brak perspektyw rozwoju, przeciążenie obowiązkami czy brak komunikacji wewnątrz firmy.

Nie ma idealnej recepty na zatrzymanie pracowników w firmie. Kluczowe może okazać się indywidualne podejście do ich potrzeb. Warto odkryć, co motywuje danego pracownika i napędza do działania. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie obserwować każdą osobę, dlatego należy pamiętać o kilku ogólnych zasadach.

Jak zachęcić pracownika do pracy?

Warto zacząć od opracowania reguł: 

 • Konkretne cele, które firma chce osiągnąć, pomogą pracownikowi poczuć się częścią wspólnoty. 
 • Opisanie podstawowych zasad działania pozwoli pracownikom poczuć się swobodniej. 
 • Przejrzysta hierarchia i zakres obowiązków sprawią, że pracownicy z łatwością znajdą odpowiedzi na swoje pytania. 

Pozytywne relacje wewnątrz firmy budują lojalność często skuteczniej od wysokiego wynagrodzenia.  

Narzędzia motywowania pracowników

Małe firmy często nie mogą sobie pozwolić na wynagrodzenia i premie równe korporacjom. Na szczęście na motywację pracowników składają się zarówno czynniki materialne  jak i niematerialne. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, skup się na wartościach niematerialnych – opartych na ludzkich potrzebach.

1. Potrzeba równowagi a motywacja pracownika

Ważne jest, abyś umożliwił pracownikom zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Przeciążony i nieustannie zmęczony pracownik chętniej zmieni pracę na taką, która pozwoli mu spędzać więcej czasu z rodziną. Co więcej, zdrowy balans przynosi korzyści obu stronom. Pracownik ma więcej energii, a Ty bardziej zaangażowanego członka zespołu.

W miarę możliwości rozważ wprowadzenie dodatkowych przerw w trakcie dnia pracy. Czas na spokojny posiłek czy relaks na świeżym powietrzu pozwoli wrócić do biurka z nowymi pomysłami i wznowioną energią. Pracownicy małych firm bardzo cenią sobie swobodę, dlatego pozwól im na elastyczne dysponowanie swoim czasem.

Dobrym pomysłem może być też wprowadzenie elastycznych godzin pracy lub możliwości pracy zdalnej. Indywidualne rozmowy z pracownikami pozwolą Ci sprawdzić zadowolenie z pracy. Pracownik, który lubi swoją pracę i dobrze się w niej czuje, niechętnie ją zmieni.

 

2. Jaki wpływ ma potrzeba bezpieczeństwa na poziom motywacji pracownika?

Trudno o zmotywowanego pracownika, jeśli nie będzie miał on zapewnionego bezpieczeństwa. Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim zatrudnionym odpowiednie warunki pracy. 

Potrzeba bezpieczeństwa to również przyjazne otoczenie, w którym pracujemy. Wykorzystaj przewagę, jaką masz w tym przypadku nad dużymi firmami pełnymi procedur. Pozwól swoim pracownikom na urządzenie pomieszczeń według ich uznania. Praca w przestrzeni biurowej, którą sami tworzymy, jest przyjemniejsza. To prosta rzecz, a sprawi, że pracownik poczuje się u siebie. Tym samym wzmacniasz jego lojalność wobec firmy.

 

3. Jak atmosfera w pracy przekłada się na motywację pracownika?

Wpływ na zadowolenie pracownika ma atmosfera w firmie oraz relacje w zespole. Konflikty i napięte relacje mogą być przyczyną obniżonej motywacji. W efekcie może się to przełożyć na odejście wartościowych pracowników. Dlatego twórz okazje do integracji Twoich pracowników. Wspólny obiad, wyjście po pracy lub rozmowy w firmowej kuchni pozwalają zaprzyjaźnić się i rozładować trudne emocje. 

 

4. Jak motywuje nas potrzeba uznania?

Skutecznym sposobem na zatrzymanie pracowników jest docenianie ich osiągnięć. Motywujące jest także dostrzeżenie stażu pracy. W tym celu sprawdzają się premie oraz podwyżki, ale można to osiągnąć też niższym kosztem. Publiczne wyróżnienie oraz podkreślenie wkładu w sukces firmy potrafi dodać pracownikom skrzydeł.

 

5. Samorealizacja a poziom motywacji pracownika  

Potrzeba spełnienia własnych ambicji jest na samej górze piramidy potrzeb człowieka. Aby pracownicy czuli satysfakcję z pracy, zadbaj o ich rozwój. Sprawdzą się np. szkolenia oraz zaplanowanie drogi awansu.

Wysłuchaj potrzeb pracownika. Aby odczuwał satysfakcję z pracy, powinien mieć wpływ na to, jak realizuje swoje obowiązki. Jeśli domaga się elastyczności w sposobie wykonywania zadań lub przejrzystych wskazówek, warto mu je zapewnić. Liczenie się ze zdaniem podwładnych podwyższa poziom ich zaangażowania i identyfikacji z organizacją.

Motywowanie pracowników – podsumowanie

Dla wielu przełożonych motywowanie pracowników bywa wyzwaniem. Kluczem do sukcesu jest poznanie indywidualnych potrzeb poszczególnych pracowników. Warto regularnie stosować różne narzędzia motywacji, aby zbudować i utrzymać wysoką motywację w zespole. Motywację pracowników możemy wspierać w materialny jak i niematerialny sposób. Odpowiednie motywowanie pracowników gwarantuje ich zadowolenie z pracy, a co za tym idzie większe zaangażowanie w pracę.

50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Gospodarka 4.0. na rynku pracy

5 min czytania

Wizerunek firmy, czyli employer branding w małej firmie

7 min czytania

Milenialsi i gen Z w pracy - nowe pokolenie pracowników

6 min czytania