Wskazówki

Wdrażanie nowych pracowników – jak przeprowadzić pierwszy dzień w pracy?

4 min czytania

Pierwszy dzień w pracy to stresujący moment dla nowego pracownika, ale też wielkie wyzwanie dla pracodawcy. Odpowiednio przeprowadzone wdrożenie nowo zatrudnionej osoby może zaowocować nie tylko szybką adaptacją w zespole, ale też skutecznością w wykonywaniu powierzonych zadań

Program adaptacyjny – korzyści

Wdrożenie nowego pracownika, nazywane również onboardingiem, to czas, kiedy przyjmujemy nową osobę na firmowy pokład. Jego prawidłowe przygotowanie niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala budować lojalność pracownika, co zmniejsza ryzyko rotacji personelu i związane z nią koszty. Zmiana pracy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu, dlatego pamiętaj, aby zadbać o samopoczucie pracownika w tym szczególnym okresie. Zrobi to na nim dobre wrażenie i zaowocuje wzrostem jego motywacji i zaangażowania. Z kolei właściwe przekazanie wiedzy koniecznej do wykonywania obowiązków zagwarantuje, że w krótkim czasie Twój nowy pracownik zacznie pracować sprawnie i efektywnie.

Zanim nowy pracownik pojawi się w biurze

Kluczem do sukcesu jest bez wątpienia przejrzysta komunikacja. Dlatego poinformuj, kto w Twojej firmie jest odpowiedzialny za wszelkie formalności oraz gdzie i kiedy pracownik ma się pojawić. Po rozmowie telefonicznej wyślij na wszelki wypadek do nowego pracownika potwierdzający e-mail z niezbędnymi wskazówkami.

Kolejnym krokiem wdrożenia nowego pracownika jest przygotowanie stanowiska pracy, np. biurka, komputera, telefonu i podstawowych akcesoriów piśmienniczych. Świetnie sprawdzi się też miły akcent powitalny, np. gadżet firmowy. Jeśli takim nie dysponujesz, to wystarczy spersonalizowana kartka z życzeniami powodzenia w pierwszych dniach pracy.

Dobrą praktyką jest poinformowanie całej firmy o pojawieniu się nowego pracownika. Wyślij e-maila z informacją o jego planowanym zakresie obowiązków oraz dotychczasowym doświadczeniu. Sprawi to, że z jednej strony nikt nie będzie zaskoczony sytuacją, a z drugiej strony pomoże zbudować atmosferę otwartości. Na czas adaptacji warto także wyznaczyć opiekuna nowego pracownika, który rozwieje wszelkie wątpliwości, udzieli niezbędnych informacji, opowie o firmowych zwyczajach i oprowadzi po biurze.

Pierwszy dzień pracy

Pierwszy dzień w pracy to najistotniejszy etap onboardingu, dlatego rekomendujemy przygotowanie planu wdrożenia nowego pracownika. Plan powinien uwzględniać wszystkie czynności, spotkania, szkolenia oraz czas na aklimatyzację. Po pojawieniu się nowej osoby i dopełnieniu wszelkich formalności zorganizuj oprowadzanie po biurze. Opowiedz o zasadach panujących np. w kuchni (z których kubków można korzystać) i naucz korzystania z firmowych sprzętów (telefonu, kserokopiarki, mikrofali itp.). Podczas wycieczki przedstaw pracownikowi zespół i krótko o nim opowiedz, zwłaszcza o bezpośrednich współpracownikach.

Ważna jest też pora lunchu – nie pozwól, by nowy pracownik spędził ją samotnie. Postaraj się zorganizować wspólny posiłek, np. całego zespołu, by stworzyć okazję do wzajemnego poznania się.

Co dalej?

Onboarding to jednak nie tylko pierwszy dzień, to zwykle kilka tygodni stopniowej adaptacji. Dlatego należy monitorować sytuację, prosić o feedback – zarówno nowego, jak i innych pracowników – i obserwować efekty.

Powiększasz zespół i nadal poszukujesz pracowników? Sprawdź ofertę Pracuj.pl i dodaj ogłoszenie o pracę już dziś!

Podsumowanie

Pamiętaj, że wdrożenie nowego pracownika to istotne zadanie, podczas którego niezwykle ważna jest przemyślana strategia przekazania obowiązków, przejrzysta komunikacja i przyjazna atmosfera. Im lepiej zostanie przeprowadzone, tym szybsze i lepsze rezultaty przyniesie firmie inwestycja w nowo zatrudnionego pracownika.



50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Welcome Pack dla nowego pracownika

7 min czytania

Opinia o stażyście – przewodnik pracodawcy

6 min czytania

Podchwytliwe pytania - czy warto je zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

7 min czytania