Porady

Pracownicy z Ukrainy – rozwiązanie problemu braków kadrowych?

5 min czytania

Rozważasz zatrudnienie osoby z Ukrainy? Nie Ty jeden! Jak wynika z danych "Barometru Polskiego Rynku Pracy" firmy Personnel Service z 2021 r., ukraińscy pracownicy są coraz chętniej zatrudniani przez polskich pracodawców.

24.08.2021

Obecnie, w co czwartej firmie w Polsce pracuje osoba z Ukrainy. To znaczący wzrost w porównaniu z wynikami badania tej samej firmy z 2020 r., kiedy była to zaledwie co dziesiąta firma.

Przekonaj się, z czym wiąże się zatrudnienie naszego sąsiada zza wschodniej granicy.

Spis treści:

 1. Dlaczego polscy przedsiębiorcy są zainteresowani zatrudnieniem Ukraińców?
  1. Lojalni pracownicy
  2. Łatwa asymilacja z zespołem
  3. Zmotywowani pracownicy
 2. Gdzie znaleźć pracownika z Ukrainy
 3. Jak wygląda zatrudnienie Ukraińca – podsumowanie

 

Dlaczego polscy przedsiębiorcy są zainteresowani zatrudnieniem Ukraińców?

W Polsce brakuje rąk do pracy. Niedobór pracowników, już nie tylko w wykwalifikowanych zawodach, jest realnym problemem. Dlatego firmy rozszerzają pole poszukiwań kandydatów do pracy o cudzoziemców.

Obecnie, co trzecia średniej wielkości firma deklaruje zatrudnianie Ukraińców. Wśród mniejszych biznesów, ukraińskich pracowników znajdziemy, w co czwartej firmie.

Podobny procent przedsiębiorców zapowiada, że chętnie zatrudni Ukraińców w ciągu najbliższego roku.

Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników, w tym także z Ukrainy, zgłasza sektor przemysłowy. Również branże handlowe i usługowe są otwarte na ukraińskich pracowników.

Pracownicy z Ukrainy szczególnie często są zatrudniani na stanowiskach:

 1. Kasjer / Kasjerka
 2. Sprzątaczka / Pracownik sprzątający
 3. Pracownik salonów urody np. Kosmetyczka
 4. Pracownik budowlany
 5. Pracownik ochrony
 6. Pracownik produkcji
Coraz więcej osób z Ukrainy jest zatrudnianych także do prac wymagających wysokich kwalifikacji. Obecnie to 12% wszystkich zatrudnionych Ukraińców, podczas gdy rok temu ten procent wynosił 9%, a w 2019 tylko 4%.

Pracodawcy w raporcie Personnel Service deklarują, że pracowników z Ukrainy zatrudniają ze względu na pracowitość, doświadczenie oraz szybką adaptację. Blisko połowa pracodawców twierdzi, że ma neutralne nastawienie do Ukraińców. Potwierdza to przekonanie o tym, że kadra ze Wschodu łatwo się przystosowuje. Wejście w nowe środowisko ułatwia też ukraińskim pracownikom pozytywna reakcja polskich członków zespołu. Przeświadczenie o tym, że imigranci mogą odebrać Polakom pracę, wcale nie jest powszechne. 78 % polskich pracowników uważa, że Ukraińcy nie stanowią zagrożenia dla rynku pracy.

a. Lojalni pracownicy

W przytoczonym powyżej badaniu 3 na 10 pracodawców wspomniało, że ceni pracowników z Ukrainy za lojalność. To realna wartość, ponieważ częsta rotacja pracowników pochłania firmie wiele czasu i pieniędzy na zatrudnienie i przeszkolenie nowych osób.

b. Łatwa asymilacja z zespołem

Dla wielu pracodawców istotną rolę odgrywają podobieństwa językowe i kulturowe między Polakami a Ukraińcami. Podobnie brzmiące języki umożliwiają pracownikom łatwą komunikację. Dodatkowo wiele osób z Ukrainy zna język polski, dzięki temu mogą swobodnie rozmawiać nie tylko ze współpracownikami, ale także klientami firmy. Co więcej, wspólne elementy kulturowe i historyczne przyspieszają przystosowanie nowego pracownika do funkcjonowania w polskim zespole.

c. Zmotywowani pracownicy

Ukraińcy imigrują do Polski z myślą o zarobku. W związku z tym koncentrują się na skutecznym wykonywaniu swoich obowiązków. Cieszą się opinią solidnych pracowników.

Pracownicy z Ukrainy chętnie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, aby sprostać wymaganiom polskich pracodawców. Nie zaskoczą ich więc nowinki branżowe i z łatwością dostosują się do nowego sprzętu czy zmodernizowanego systemu produkcji w firmie.

 

Gdzie znaleźć pracownika z Ukrainy?

Statystycznie niewielu Ukraińców szuka zatrudnienia poprzez urząd pracy.

Osoby szukające zatrudnienia, najczęściej przeszukują internetowe portale z ofertami pracy. Dobre ogłoszenie o pracę w dużym serwisie z ogłoszeniami przyciągnie wielu różnorodnych kandydatów, w tym również pracowników z Ukrainy. To zatem szybki sposób na zatrudnienie pracownika.

 

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy- podsumowanie

Już 28 % polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy. Wielu pracodawców poszerza pole poszukiwań kandydatów do pracy o cudzoziemców ze względu na niewystarczającą ilość rąk do pracy. Największe zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy wykazuje sektor przemysłowy. Z roku na rok wzrasta też procent Ukraińców zatrudnionych na wyższych stanowiskach.

Ukraińcy cieszą się opinią solidnych i zaangażowanych pracowników. Z uwagi na podobieństwa językowe i kulturowe stosunkowo łatwo dostosowują się do nowych warunków pracy.

Sprawdź również nasz artykuł o prawnej stronie i  , w tym pracowników z Ukrainy i możliwości skorzystania z ułatwionej procedury.

50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Podchwytliwe pytania - czy warto je zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

7 min czytania

Marka pracodawcy - jak się wyróżnić?

8 min czytania

Proces rekrutacyjny - obowiązki, etapy i plan rekrutacji

10 min czytania