Wskazówki

Selekcja kandydatów – 6 kluczowych elementów w CV

4 min czytania

Zastanawiasz się jak odkryć talenty? Jak pozyskać kandydatów dopasowanych do stanowisk i kultury organizacyjnej w Twojej firmie? Odpowiedzią na te pytania jest rzetelna i efektywna selekcja kandydatów już na samym początku rekrutacji. Szukaj w życiorysach takich elementów, które współgrają z Twoimi wymaganiami i oczekiwaniami.

Kluczowe punkty w CV

Szczegółowe etapy selekcji kandydatów są uzależnione m.in. od branży oraz stanowiska, którego dotyczy konkretna oferta pracy. Istnieją jednak uniwersalne wyznaczniki, które pozwolą Ci zweryfikować, czy dany kandydat ma szansę spełnić Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że dobrze przeprowadzona selekcja może Ci przynieść wiele korzyści na kolejnych etapach rekrutacji. Podczas selekcji CV zwróć uwagę na poniższe elementy:

  1. Estetyka dokumentu

Życiorys powinien być przejrzysty, spójny i pozbawiony błędów. Uporządkowane oraz estetyczne CV świadczy o tym, że aplikująca osoba traktuje rekrutację na stanowisko w Twojej firmie z należytą powagą. Przeglądając taki dokument, możesz wywnioskować, że jego autor jest sumienny i skrupulatny. To cecha szczególnie ważna w przypadku stanowisk, które wiążą się z prowadzeniem korespondencji czy przygotowywaniem pism.

W CV nie powinno być literówek, błędów ortograficznych, gramatycznych. Aplikacja powinna być też przystępna wizualnie. Jeśli ktoś np. miesza rodzaje i wielkość czcionek, nie dba o porządek i spójność, stosuje formę, która utrudnia odbiór treści – to znaczy, że nie przykłada zbyt wielkiej wagi do estetyki i jakości tworzonych dokumentów.

  1. Doświadczenie kandydata

Jakie obowiązki kandydat wykonywał do tej pory i jakie projekty realizował? Jakie posiada umiejętności twarde i miękkie? Odpowiedzi na tego typu pytania pozwolą Ci stwierdzić, czy dana osoba spełnia Twoje wymogi dotyczące doświadczenia. Warto zwrócić uwagę, czy historia zawodowa kandydata jest spójna, czy posiada on jasno sprecyzowane cele zawodowe i konsekwentnie dąży do ich realizacji.

  1. Wykształcenie dopasowane do stanowiska

Informacja o wykształceniu może być szczególnie istotna, gdy na stanowisku niezbędne są umiejętności twarde, które można nabyć dzięki studiom. Warto więc już w ogłoszeniu określić, czy w danym przypadku potrzebne jest wykształcenie kierunkowe, czy wystarczające będzie ukończenie studiów o pokrewnym profilu.

  1. Orientacja na naukę i rozwój

Jeżeli ścieżka kariery kandydata jest płynna, wypełniona szkoleniami i kursami, to można wywnioskować, że aplikująca osoba ma pomysł na własny rozwój i jest otwarta na wiedzę. W przypadku studentów warto zwrócić uwagę na aktywności pozauczelniane, angażowanie się w wolontariat, działalność w organizacjach studenckich, udział w praktykach i stażach.

Na dzisiejszym rynku pracy ważna jest również znajomość języków obcych. Zanim jednak napiszesz w ogłoszeniu, że wymagasz bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, zastanów się, na ile faktycznie pracownik będzie musiał posługiwać się nim w codziennej pracy. Być może wystarczy niższy poziom zaawansowania albo bierna znajomość języka.

  1. Wysokiej jakości zdjęcie

Umieszczenie zdjęcia w CV nie jest obowiązkowe, więc nie powinno być kluczowe podczas selekcji CV. Jednak profesjonalna, dobrej jakości fotografia świadczy o tym, że dana osoba poważnie traktuje ofertę pracy oraz wyróżnia się starannością. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu od kandydata CV ze zdjęciem, napisz w ogłoszeniu, że aplikacje zawierające zdjęcie będą mile widziane. Ponadto poproś kandydatów, aby takie zgłoszenia zawierały zgodę na przetwarzanie dodatkowych danych na potrzeby rekrutacji. Bez takiej zgody nie masz prawa wykorzystywać zdjęć kandydatów. Pamiętaj jednak, że brak zdjęcia w CV nie może być powodem odrzucenia aplikacji.

  1. Pasje osoby, aplikującej na dane stanowisko

A jakie znaczenie w selekcji CV mają pasje kandydatów? Zainteresowania kandydata mogą stanowić źródło wiedzy na temat jego cech osobowości, umiejętności miękkich oraz dopasowania do zespołu, firmy i kultury organizacyjnej. Fan sportów indywidualnych i samotnych wędrówek może mieć problem z dopasowaniem się do dynamicznego zespołu. Miłośnik gier zespołowych prawdopodobnie lepiej będzie radzić sobie w pracy grupowej niż indywidualnej.

Jeżeli obecnie jesteś na etapie poszukiwania nowych pracowników – sprawdź ofertę Pracuj.pl i opublikuj ogłoszenie już dziś

Selekcja kandydatów do pracy – podsumowanie

Dokładna i rzetelna selekcja kandydatów do pracy zwiększa szanse na odkrycie w tłumie talentów i prawdziwych pereł. Efektywna selekcja CV to również oszczędność Twojego czasu. Dbając o początek rekrutacji, zbierasz owoce na wszystkich późniejszych etapach.



6 elementów CV, po których poznasz właściwego kandydata Pobierz e-book
50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Welcome Pack dla nowego pracownika

7 min czytania

Opinia o stażyście – przewodnik pracodawcy

6 min czytania

Podchwytliwe pytania - czy warto je zadawać na rozmowie rekrutacyjnej?

7 min czytania