Porady

Podziękowanie za udział w rekrutacji – kluczowe zasady

4 min czytania

Malejąca stopa bezrobocia powoduje, że znalezienie nowego pracownika nie jest już tak proste jak kiedyś. Dlatego wielu pracodawców świętuje sukces od razu po znalezieniu odpowiedniej osoby na puste stanowisko. Wówczas kandydaci, którzy nie spełnili oczekiwań, odchodzą na boczny tor i zdarza się, że pracodawcy zapominają podziękować im za udział w rekrutacji. Niestety jest to zmarnowaniem ogromnego potencjału do budowania pozytywnego wizerunku firmy.

Doświadczenie kandydata

Brak kontaktu oraz informacji zwrotnej bardzo często zniechęca kandydatów do potencjalnego pracodawcy. Niepodjęcie tych działań może mieć realny wpływ na wizerunek Twojej firmy. Osoby szukające pracy stają się swego rodzaju reprezentantami firmy na zewnątrz. Negatywne doświadczenia mogą sprawić, że kandydat nie zdecyduje się ponownie zaaplikować na Twoje przyszłe oferty pracy. Może również podzielić się swoją historią na forach dyskusyjnych, w mediach społecznościowych lub opowiedzieć o niej znajomym. Zdarza się też, że niezadowolony z rekrutacji kandydat rezygnuje z usług lub produktów oferowanych przez daną firmę.

Feedback, czyli informacja zwrotna

Kluczowe znaczenie w relacji kandydat – potencjalny pracodawca ma bez wątpienia szacunek. Budowanie pozytywnego doświadczenia kandydata z firmą rozpoczyna się już podczas pierwszego kontaktu, dlatego ważne jest, aby się do niego odpowiednio przygotować. Kandydaci chcą wiedzieć, co dzieje się z ich aplikacjami, a wielu pracodawców po otrzymaniu CV nie udziela żadnej informacji zwrotnej. Wyjdź na przeciw oczekiwaniom i zacznij dziękować kandydatom za przysłanie CV. Staraj się unikać „oklepanych” sformułowań typu „Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami”. W miarę możliwości odpowiadaj mailowo na każdą aplikację. Jeżeli już na etapie przeglądania CV wiesz, że kogoś nie zatrudnisz, to poinformuj go o tym. Wyjaśnij, że obecnie jego doświadczenie nie spełnia wymagań na rekrutowane stanowisko przez Ciebie stanowisko.

Zawsze bądź starannie przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej. Zapoznaj się z dokumentami kandydata i skompletuj dla niego niezbędne informacje o firmie i stanowisku. Jeżeli już podczas rozmowy zdasz sobie sprawę, że nie zamierzasz go zatrudnić, poinformuj go o tym. Podejdź do tego w taki sposób, jakbyś oceniał przyjaciela po ważnym wystąpieniu. Zwróć uwagę na pozytywy i pochwal go, a następnie wytłumacz, czego zabrakło. Na przykład „Zrobiłeś na nas dobre wrażenie  wiedzą na temat naszej firmy i ciekawymi zainteresowaniami, ale szukamy kogoś, kto ma dłuższe doświadczenie”. Postaraj się, by zabrzmiało to bardziej motywująco niż zniechęcająco.

Jeżeli informacje zwrotne wysyłasz dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji, to pamiętaj, żeby rzetelnie uzasadnić odrzucenie każdego kandydata. Szczere wyjaśnienie, dlaczego nie spełnił oczekiwań, da mu poczucie, że jego czas i trud włożony w aplikację nie poszły na marne. Dowie się też, jakich umiejętności lub kwalifikacji mu brakuje, co bez wątpienia będzie dla niego cenną informacją.

Bez względu na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej podziękuj kandydatowi za spotkanie. W e-mailu podkreśl, że doceniasz jego poświęcony czas i zaangażowanie. Poproś też o jego opinię – warto wysłać krótką ankietę, z której wyniknie czy kandydat zaaplikowałby do firmy jeszcze raz. Dzięki temu poczuje się doceniony, a Ty otrzymasz informację zwrotną do własnych działań.

Dalsze rekrutacje? Sprawdź ofertę Pracuj.pl i opublikuj skuteczne ogłoszenie o pracę już dziś!

Podsumowanie

Podziękowanie kandydatom za udział w rekrutacji nie jest wcale prostym zadaniem, wymaga od Ciebie poświęcenia czasu i zaangażowania. Jednak mając w pamięci, jak ciężko jest obecnie znaleźć dobrego pracownika, postaraj się zadbać o pozytywne doświadczenia wszystkich kandydatów, którzy odpowiedzieli na Twoją ofertę pracy. Podziękowanie za udział w rekrutacji jest przejawem szacunku do drugiej osoby i świadczy o dojrzałości Twojej firmy. Niby taka drobna rzecz a sprzyja kreowaniu pozytywnego wizerunku i pozwala uniknąć negatywnych opinii.

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Karta szkolenia wstępnego BHP

5 min czytania

Sytuacja na rynku pracy pod koniec 2022 r.

6 min czytania

Konkurencja na rynku pracy – jak wyróżnić się rekrutując na stanowiska specjalistyczne?

6 min czytania