Dlaczego warto inwestować w szkolenia pracowników?

Dynamicznie zmieniające się realia rynku pracy sprawiają, że już nie tylko pracownicy we własnym zakresie powinni zadbać o posiadanie aktualnej wiedzy i umiejętności. Wspieranie swojego zespołu w rozwoju zawodowym poprzez szkolenia pracownicze leży także w interesie pracodawcy. Co więcej, wykwalifikowaną, a do tego wdzięczną kadrę można zdobyć bez dużych nakładów finansowych. Dowiedz się, jak możesz otrzymać dofinansowanie na szkolenie pracowników.
  • Szkolenia to nie tylko sposób na podniesienie kwalifikacji pracowników, ale też zwiększenie ich motywacji i zadowolenia.
  • Dostępnych jest wiele tematów szkoleń - od planowania ścieżki kariery, przez różne umiejętności, aż po szkolenia z pierwszej pomocy.
  • Na szkolenie pracowników możesz zyskać dofinansowanie - nawet całości wydatku za kurs.
Streszczenie:
Szkolenia pracowników to istotny element zarządzania zespołem i myślenia przyszłościowego. Dzięki nim możesz zaoferować nowe usługi lub polepszyć jakość już istniejącej oferty. Co więcej, zwiększysz w ten sposób zaangażowanie pracowników - zwykle reagują oni entuzjastycznie na wiadomość o szkoleniach, a zatem masz też możliwość zdobycia lojalności swojego zespołu. Umiejętności, które Twoi pracownicy mogą uzyskać na takich kursach to zarówno tzw. kwalifikacje twarde, jak i miękkie. Masz więc do wyboru szkolenia pracownicze pozwalające uzyskać certyfikaty niezbędne do pracy na danym stanowisku, związane przykładowo z obsługą maszyn i urządzeń, jak i szkolenia biznesowe podnoszące umiejętności interpersonalne, dzięki którym poprawisz poziom obsługi klienta, a przy okazji i atmosferę w codziennej pracy.

Rodzaje szkoleń dla pracowników

Oprócz obowiązkowych szkoleń BHP, pracodawca może zdecydować się na zorganizowanie w miejscu pracy kursów wspomagających rozwój pracowników. Szkolenie pracowników może dotyczyć zarówno kwalifikacji technicznych, typu obsługa konkretnej maszyny, jak i tzw. umiejętności miękkich.

Tematy szkoleń dla pracowników wspomagających umiejętności miękkie

Szkolenia dla pracowników są istotne nie tylko w przypadku pracy biurowej, ale także w branżach świadczących wyspecjalizowane usługi, np. salony urody czy salony fryzjerskie. Gdy konkurencja jest duża, a rynek szybko się zmienia, organizowanie szkoleń dla pracowników może być wprost konieczne, aby utrzymać biznes i pozyskać nowych klientów. Zarówno kosmetyczki, jak i fryzjerki / fryzjerzy powinni stale podnosić swoje kompetencje i być na bieżąco z trendami panującymi na rynku, który co chwilę oferuje nowe kosmetyki, a także techniki wykonywania zabiegów. W sytuacji gdy konkurencja będzie podążała za trendami, a nasz biznes nie, możemy szybko utracić nawet stałych klientów. Dotyczy to wszystkich branż, nie tylko sektora beauty. Szkolenia to też dobry sposób na motywowanie pracowników.

Tak jak różne mogą być tematy szkoleń dla pracowników, tak też formę kursów można dostosować do potrzeb firmy. Dostępne są nie tylko szkolenia otwarte czy szkolenia wyjazdowe, ale też np. szkolenia online, np. z zakresu rozwoju osobistego, zapobiegające wypaleniu zawodowemu itp.

Szkolenia pracowników z ergonomii

W przypadku pracowników wykonujących prace fizyczne, przydatne może okazać się szkolenie z ergonomii. Celem takiego szkolenia jest zapobieganie szkodliwym nawykom w trakcie wykonywanej pracy i pokazanie sposobów na zminimalizowanie ryzyka przeciążenia. Dbanie o zdrowie pracownika nie tylko przekłada się na jego podejście do pracy i firmy, w której jest zatrudniony, ale bezpośrednio wpływa też na ciągłość biznesu. Zdrowy pracownik wykonuje swoją pracę lepiej i chętniej podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Nie trzeba martwić się kwestią zwolnień zdrowotnych oraz organizowaniem zastępstw.

Szkolenia dla pracowników z pierwszej pomocy

W środowisku pracy, gdzie ryzyko wypadków jest duże, dobrym pomysłem jest także dodatkowe szkolenie pracowników z pierwszej pomocy. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy, do największej liczby wypadków dochodzi w sekcji przetwórstwa przemysłowego, ale zagrożeni są także pracujący przy dostawie wody, w gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz w rolnictwie. Tego rodzaju programy szkoleniowe tak naprawdę mają wartość w każdej branży. Często biorą w nich udział również pracodawcy.

Cele szkolenia, czyli dlaczego warto inwestować w doszkalanie pracowników?

Cele szkolenia dla pracowników powinny być konkretne. Stawiasz na rozwój pracowników? Podnoszenie kwalifikacji? Większy profesjonalizm w wykonywaniu codziennych zadań? Zwykle to pracodawcy decydują o rodzaju szkolenia pracowników firm, którymi zarządzają. Część z nich pozwala jednak wybrać temat szkolenia samym pracownikom. Osoby zainteresowane podniesieniem kwalifikacji w danej dziedzinie decydują, jakich nowych umiejętności chcą się nauczyć i jaka forma szkolenia najbardziej im pasuje. Gdy ich potrzeby są uwzględnione, w pełni zostaje spełniony cel szkolenia dla pracowników.

Jakie cele spełniają szkolenia pracowników w konkretnych obszarach? Na przykład szkolenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pozwalają zadbać o zdrowie Twojego zespołu. Natomiast kursy pracowników związane ze zdobywaniem nowych kwalifikacji pozwalają Ci nie tylko nadążyć za rosnącymi wymaganiami w branży, ale możesz też z ich pomocą oferować bardziej kompleksowe usługi i wyższy poziom obsługi klienta.

Rozwój firmy, a wraz z nim nowe wyzwania zawodowe czy zmieniające się realia na rynku sprawiają, że ciągła edukacja w niemal każdej branży jest już koniecznością. Inwestycja w szkolenia firmowe oraz nowoczesne metody szkoleniowe to nie tylko sposób na pozyskanie bardziej wykwalifikowanej kadry, ale też zapewnienie sobie lojalności pracowników. Rozwój kompetencji jest wymieniany przez pracowników jako częsta przyczyna zmiany zatrudnienia. Jeśli jednak zadbasz o obszar rozwoju pracownika poprzez szkolenia w pracy, będzie on o wiele bardziej skłonny do pozostania w firmie.

Co więcej, może się okazać, że podniesienie umiejętności pracowników poprzez szkolenia wewnętrzne jest tańsze i mniej czasochłonne niż rekrutacja nowych pracowników, których dopiero będziesz musiał wdrożyć w sposób działania i kulturę firmy.

A co jeśli obawiasz się, że zainwestujesz czas i pieniądze w wykwalifikowanie pracownika, który następnie odejdzie do konkurencji? Takiej sytuacji można zapobiec, podpisując z pracownikiem umowę lojalnościową. Jednak nawet bez takiego dokumentu statystyki pokazują, że pracownicy, którzy widzą dla siebie perspektywy rozwoju w ramach obecnej firmy, chętnie pozostają z pracodawcą na dłużej.

Dofinansowanie do szkoleń pracowników

Dofinansowanie dla pracodawców na szkolenia pracownicze oferuje Krajowy Fundusz Szkoleniowy ze środków Funduszu Pracy. Pomaga on w dostosowaniu kompetencji i umiejętności pracowników do zmieniających się ciągle wymagań rynku pracy.

Pracodawca może uzyskać bezzwrotne wsparcie w wysokości 80% kosztów szkolenia w pracy, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 10 osób dofinansowanie może wynosić nawet 100%. Dofinansowanie nie przysługuje natomiast osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Środki KFS są przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy. Wniosek można złożyć w urzędzie lub przez Internet przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego. Z uzyskanych środków przeszkolić można pracowników bez względu na rodzaj umowy czy wymiar etatu. Co więcej, pracodawca sam także może skorzystać ze szkolenia.

Po uzyskaniu dofinansowania, pracodawca ma obowiązek dostarczyć do PUP dokumenty poświadczające zrealizowane szkolenie pracowników.

W 2023 r. do wykorzystania jest ponad 277 miliony złotych. Kwota, która przypada więc na jednego pracownika to około 17 000 zł.

Szkolenia pracowników – podsumowanie

Szkolenia pracowników to inwestycja w rozwój firmy. Dzięki nim możesz wyróżnić się spośród konkurencji, pokazać się jako dobry pracodawca, a także nadążyć za rosnącymi wymaganiami rynku. Szkolenia pracowników mogą dotyczyć konkretnych kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku typu obsługa koparko-ładowarki, jak i bezpieczeństwa pracy czy umiejętności interpersonalnych. Co ważne, na przeszkolenie pracowników firm można otrzymać dofinansowanie, które w przypadku mikroprzedsiębiorstw pokryje nawet całość wydatków związanych z kursem.

AUTOR ARTYKUŁU
Zespół Pracuj.pl dla Firm
OPUBLIKOWANO
11 marca 2022
KATEGORIE
Zarządzanie pracownikami
UDOSTĘPNIJ
Szukasz pracownika?
Sprawdź ofertę dla firm na Pracuj.pl!
Sprawdź

Więcej z tej kategorii