Porady

Zdobądź wykwalifikowaną kadrę i wdzięczność swojego zespołu, dzięki szkoleniom pracowników

6 min czytania

Dynamicznie zmieniające się realia rynku pracy sprawiają, że już nie tylko pracownicy we własnym zakresie powinni zadbać o posiadanie aktualnej wiedzy i umiejętności. Wspieranie swojego zespołu w rozwoju zawodowym leży także w interesie pracodawcy. Co więcej, wykwalifikowaną, a do tego wdzięczną kadrę można zdobyć bez dużych nakładów finansowych. Dowiedz się, jak możesz otrzymać dofinansowanie na szkolenie pracowników.

10.03.2022

Streszczenie:

Szkolenie pracowników to istotny element zarządzania zespołem i myślenia przyszłościowego. Dzięki nim możesz zaoferować nowe usługi lub polepszyć jakość już istniejącej oferty. Co więcej, pracownicy często reagują entuzjastycznie na wiadomość o szkoleniach, a zatem masz też możliwość zdobycia lojalności swojego zespołu. Umiejętności, które Twoi pracownicy mogą uzyskać na takich kursach to zarówno tzw. kwalifikacje twarde, jak i miękkie. Masz więc do wyboru certyfikaty niezbędne do pracy na danym stanowisku, związane przykładowo z obsługą maszyn i urządzeń, jak i umiejętności interpersonalne, dzięki którym poprawisz poziom obsługi klienta, a przy okazji i atmosferę w pracy.

Spis treści:

  1. Ciekawe szkolenia dla pracowników
  2. Powody, dla których warto inwestować w szkolenia pracowników
  3. Dofinansowanie do szkoleń pracowników.
  4. Szkolenia pracowników – podsumowanie

Ciekawe szkolenia dla pracowników

Oprócz obowiązkowych szkoleń BHP, pracodawca może zdecydować się na zorganizowanie w miejscu pracy kursów wspomagających rozwój pracowników. Szkolenia pracowników mogą dotyczyć zarówno kwalifikacji technicznych, typu obsługa konkretnej maszyny, jak i tzw. umiejętności miękkich.

Przykłady szkoleń z umiejętności miękkich:

Szkolenia są istotne nie tylko w przypadku pracy biurowej, ale także w branżach świadczących wyspecjalizowane usługi, np. salony urody czy salony fryzjerskie.

Gdy konkurencja jest duża, a rynek szybko się zmienia, organizowanie szkoleń dla pracowników może być wprost konieczne, aby utrzymać biznes i pozyskać nowych klientów. Zarówno kosmetyczki jak i fryzjerki / fryzjerzy powinni stale podnosić swoje kompetencje i być na bieżąco z trendami panującymi na rynku, który co chwilę oferuje nowe kosmetyki, a także techniki wykonywania zabiegów. W sytuacji gdy konkurencja będzie podążała za trendami, a nasz biznes nie, możemy szybko utracić nawet stałych klientów. Dotyczy to wszystkich branż, nie tylko sektora beauty.

W przypadku pracowników wykonujących prace fizyczne, przydatne może okazać się szkolenie z ergonomii. Zapobiega ono szkodliwym nawykom w trakcie wykonywanej pracy i pokazuje sposoby na zminimalizowanie ryzyka przeciążenia. Dbanie o zdrowie pracownika nie tylko przekłada się na jego podejście do pracy i firmy, w której jest zatrudniony, ale bezpośrednio wpływa też na ciągłość biznesu. Zdrowy pracownik wykonuje swoją pracę lepiej i nie trzeba martwić się kwestią zwolnień zdrowotnych oraz organizowaniem zastępstw.

W środowisku pracy, gdzie ryzyko wypadków jest duże, dobrym pomysłem jest także dodatkowe przeszkolenie z pierwszej pomocy. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy do największej liczby wypadków dochodzi w sekcji przetwórstwa przemysłowego, ale zagrożeni są także pracujący przy dostawie wody, w gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz w rolnictwie.

Powody, dla których warto inwestować w szkolenia pracowników

Po pierwsze, szkolenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pozwalają zadbać o zdrowie Twojego zespołu.

Natomiast szkolenia pracowników związane ze zdobywaniem nowych kwalifikacji pozwalają Ci nie tylko nadążyć za rosnącymi wymaganiami w branży, ale możesz też z ich pomocą oferować bardziej kompleksowe usługi i wyższy poziom obsługi klienta.

Rozwój firmy, a wraz z nim nowe wyzwania zawodowe czy zmieniające się realia na rynku sprawiają, że ciągła edukacja w niemal każdej branży jest już koniecznością. Inwestycja w szkolenia firmowe to nie tylko sposób na pozyskanie bardziej wykwalifikowanej kadry, ale też zapewnienie sobie lojalności pracowników. Rozwój kompetencji jest wymieniany przez pracowników jako częsta przyczyna zmiany zatrudnienia. Jeśli jednak zadbasz o obszar rozwoju pracownika, będzie on o wiele bardziej skłonny do pozostania w firmie.

Co więcej, może się okazać, że przeszkolenie obecnej kadry jest tańsze i mniej czasochłonne niż rekrutacja nowych pracowników, których dopiero będziesz musiał wdrożyć w sposób działania i kulturę firmy, zwłaszcza jeśli na kursy pracownicze otrzymasz dofinansowanie.

A co jeśli obawiasz się, że zainwestujesz czas i pieniądze w wykwalifikowanie pracownika, który następnie odejdzie do konkurencji? Takiej sytuacji można zapobiec, podpisując z pracownikiem umowę lojalnościową. Jednak nawet bez takiego dokumentu statystyki pokazują, że pracownicy, którzy widzą dla siebie perspektywy rozwoju w ramach obecnej firmy, chętnie pozostają z pracodawcą na dłużej.

Dofinansowanie do szkoleń pracowników

Dofinansowanie dla pracodawców na szkolenia pracownicze oferuje Krajowy Fundusz Szkoleniowy ze środków Funduszu Pracy. Pomaga on w dostosowaniu kompetencji pracowników do zmieniających się ciągle wymagań rynku pracy.

Pracodawca może uzyskać bezzwrotne wsparcie w wysokości 80% kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 10 osób dofinansowanie może wynosić nawet 100%. Dofinansowanie nie przysługuje natomiast osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.
Środki KFS są przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy. Wniosek można złożyć w urzędzie lub przez Internet przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego.  Z uzyskanych środków przeszkolić można pracowników bez względu na rodzaj umowy czy wymiar etatu. Co więcej, pracodawca sam także może skorzystać ze szkolenia.

Po uzyskaniu dofinansowania, pracodawca ma obowiązek dostarczyć do PUP dokumenty poświadczające zrealizowanie szkolenia.

W 2022 r. do wykorzystania są prawie 224 miliony złotych. Kwota, która przypada więc na jednego pracownika to około 14 000 zł.

Szkolenia pracowników – podsumowanie

Szkolenia pracowników to inwestycja w rozwój firmy. Dzięki nim możesz wyróżnić się spośród konkurencji, pokazać się jako dobry pracodawca, a także nadążyć za rosnącymi wymaganiami rynku. Szkolenia pracowników mogą dotyczyć konkretnych kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku typu obsługa koparko-ładowarki, jak i bezpieczeństwa pracy czy umiejętności interpersonalnych. Co ważne, na przeszkolenie pracowników można otrzymać dofinansowanie, które w przypadku mikroprzedsiębiorstw pokryje nawet całość wydatków związanych z kursem.

50% rabatu na pierwsze ogłoszenie o pracę

Czytaj również

Nagroda jubileuszowa – kiedy pracodawca musi ją przyznać?

5 min czytania

Mikrozarządzanie, czyli ile kontroli rzeczywiście musisz mieć?

6 min czytania

Pracownicy 50+

7 min czytania