Porady

Zainteresowania w CV – dlaczego warto pytać o nie kandydata?

5 min czytania

Kandydat, który nie ma dużego doświadczenia zawodowego, może okazać się odpowiednią osobą na stanowisko, dzięki swoim pasjom. To, co robimy w wolnym czasie, pozwala rozwijać wiele cennych kompetencji. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto rozmawiać o zainteresowaniach kandydata podczas spotkania rekrutacyjnego.

Czy zawsze pytać o hobby?

Rozmowa rekrutacyjna powinna być skupiona przede wszystkim na kwalifikacjach, kompetencjach i doświadczeniu kandydata. Zakres obowiązków, mocne strony potencjalnego pracownika, motywacja, cele zawodowe oraz oferowane warunki zatrudnienia i rozwoju – to dominujące tematy rozmowy z potencjalnym pracownikiem. Pytanie o zainteresowania nie jest kluczowe, ale warto, abyś wygospodarował chwilę również na ten wątek, ponieważ wzbogaci on rozmowę i poszerzy Twoją perspektywę.

Kiedyś rubryka „zainteresowania” nie była istotna dla osób przeglądających CV lub prowadzących rozmowy kwalifikacyjne. Teraz rekruterzy często pytają o zainteresowania, ale równie często to kandydaci sami zaczynają opowiadać o swoich pasjach

– mówi Karolina Bieńkowska, Specjalista ds. HR.

5 korzyści płynących z rozmowy o pasjach kandydata

Czy rubryka ,,zainteresowania” w CV może mieć wpływ na przebieg rekrutacji i wybór odpowiedniego kandydata? Okazuje się, że tak!

1. Zbudujesz przyjazną atmosferę

Luźna wymiana zdań na temat hobby kandydata pozwoli obniżyć poziom stresu i napięcia. Szczere zainteresowanie tym, co dana osoba lubi robić, pozwoli Ci na stworzenie przyjaznej atmosfery spotkania.

2. Sprawdzisz dopasowanie do zespołu

Jeśli zainteresowania kandydata pokrywają się w jakimś stopniu z zainteresowaniami kogoś z zespołu, to takiej osobie będzie łatwiej się zaaklimatyzować. Będą też wspólne tematy do rozmów. Zdarza się, że w zespole są na przykład pasjonaci jogi, wspinaczki albo gry w siatkówkę, więc po pracy umawiają się na wspólne wyjścia.

3. Poznasz charakter i umiejętności kandydata

Wiedząc, czym pasjonuje się Twój rozmówca, możesz zdobyć cenne informacje o jego cechach charakteru i umiejętnościach. Nawet jeśli kandydat nie posiada doświadczenia zawodowego w wybranym zawodzie, jego hobby może sugerować, że dobrze sprawdzi się na określonym stanowisku. Przykładowo ktoś, kto angażuje się w działalność społeczną, prawdopodobnie odznacza się dużą empatią i uważnością. Pracownik, który w wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem, zapewne ma zdolności manualne, zmysł artystyczny i pokłady cierpliwości. Kulinaria i zamiłowanie do gotowania lub pieczenia mogą wskazywać na kreatywność, a uprawianie sportów dowodzi wytrwałości i samodyscypliny.

Dobrze, jeśli osoba przeprowadzająca rekrutację zastanawia się, jak zainteresowania kandydata i związane z nimi doświadczenia można wykorzystać na rekrutowanym stanowisku. Nie patrzmy jednak na to zagadnienie w sposób schematyczny, zero – jedynkowy. Nie róbmy nadinterpretacji. To, że ktoś gra w koszykówkę, może świadczyć o umiejętności pracy zespołowej. Natomiast jeśli ktoś zamiast sportów grupowych woli wędkarstwo, to wcale nie oznacza, że nie odnajdzie się w zespole. Hobby to rzecz prywatna, którą należy uszanować

– mówi Karolina Bieńkowska.

4. Rozpoznasz preferencje zadaniowe kandydata

Poruszenie tematu pasji może być punktem wyjścia do rozmowy na temat preferowanego stylu pracy. Na podstawie zainteresowań możesz przypuszczać, jaką pracę woli kandydat – indywidualną czy zespołową. Możesz wstępnie określić, w jakich zadaniach lepiej się sprawdzi – powtarzalnych czy zmiennych i różnorodnych.

Wśród kandydatów do pracy są też osoby, które swoje pasje chcą przekuć na ścieżkę zawodową. Dla przykładu: kogoś pasjonuje słowo pisane, prowadzi swojego bloga, dba o jego pozycjonowanie i reklamę, dodatkowo interesuje się fotografią i zamieszcza własne zdjęcia. Teraz chce swoje zainteresowanie blogosferą i marketingiem online przełożyć na bardziej profesjonalne działania. Dzięki prowadzeniu bloga, hobbistycznie i dla przyjemności, ma szansę powodzenia m.in. w rekrutacji do agencji interaktywnej.

5. Poznasz całościowy obraz kandydata

Obecnie hobby jest ciekawym i wartościowym elementem CV, ponieważ pokazuje, że człowiek to nie tylko pracownik, że życie składa się z różnych doświadczeń, nie tylko zawodowych – mówi Karolina Bieńkowska. Proaktywność, energia, zaangażowanie mają zawsze dużą wartość, nie tylko w kontekście obowiązków służbowych. Kandydat, który z błyskiem w oku opowiada o tym, co go interesuje, staje się atrakcyjnym rozmówcą. To też sygnał dla potencjalnego pracodawcy, że dana osoba ma swoje priorytety, że liczą się dla niej różne elementy w życiu.

Podsumowanie

Wątek zainteresowań kandydata może wydawać się niepraktyczny, ale to tylko pozory. W niektórych przypadkach potrafi dostarczyć informacji, które zaważą na Twojej decyzji o zatrudnieniu kandydata. Dopytując o dane z rubryki „Zainteresowania” w CV, masz szansę lepiej poznać potencjalnego pracownika np. jego motywację, priorytety życiowe. Możesz również wstępnie wnioskować o predyspozycjach zawodowych kandydata oraz jego kompetencjach. Rozmowa o zainteresowaniach to także świetny sposób na zbudowanie swobodnej i pozytywnej atmosfery podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat chętniej i szczerzej będzie odpowiadać na inne Twoje pytania i poczuje się ważny dla Ciebie nie tylko jako pracownik, ale także całościowo jako człowiek.

Szukasz Pracownika? Znajdziesz go na Pracuj.pl

Czytaj również

Jak weryfikować wymagane kwalifikacje i umiejętności kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

6 min czytania

Jak przekazać kandydatowi informację o odrzuceniu z rekrutacji?

7 min czytania

Co zaburza rzetelną ocenę kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej? Poznaj podstawowe błędy

7 min czytania